Czym są algorytmy Google i jak działają?
Nie od dziś wiadomo, że Internet ma potężną moc. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą wręcz, że używa nas równie często, jak my jego. Przecież „wujek Google” zawsze doskonale wie, czego w danej chwili szukamy. To zasługa tajemniczych algorytmów. Co się pod nimi kryje? Wyjaśniamy!
O co chodzi z algorytmami Google?
Powstała w 1998 roku wyszukiwarka Google pozwala użytkownikom dotrzeć do blisko 2 miliardów stron. By mogła sprawnie funkcjonować i spełniać swoje zadania, potrzebuje algorytmów – czyli narzędzi weryfikujących strony internetowe. To dzięki nim użytkownicy dostają jak najbardziej spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Algorytmy analizują, co wpisujemy w pasku i na tej podstawie dobierają najwłaściwsze linki – pozycjonują je wyżej bądź niżej w rankingu.
Wybrane rodzaje algorytmów Google
Każde z narzędzi Google ma swoją własną nazwę. Nie sposób jest omówić je wszystkie, dlatego w tym artykule skupimy się na tych najbardziej popularnych.
- Page Rank – jeden z pierwszych algorytmów (wycofany w 2016), służył do indeksowania – oceny jakości stron internetowych, skupiał się głównie na linkach i odnośnikach do innych źródeł – im ich więcej, tym lepiej dla pozycjonowania;
- Panda – odpowiada za rzetelność i autentyczność wyświetlanych adresów, dba o blokowanie duplikatów (treści kupionych z innych witryn) i stron o niskiej jakości;
- Pingwin – chroni przed spamem i nieetycznym marketingiem – zwłaszcza w kontekście występowania dużej ilości linków prowadzących do stron spamerskich lub generowanych automatycznie;
- Pirat – walczy z kopiowaniem treści objętych prawem autorskim – na przykład nielegalnym udostępnianiem muzyki czy filmów;
- Koliber – szuka odpowiedzi na pytania użytkowników i podsyła im wybrane sugestie – także te niezawierające słów kluczowych;
- Gołąb – jest związany z geolokalizacją użytkownika i do niej dostosowuje wyświetlane wyniki, jest w tym celu połączony z mapami.
Jak działają algorytmy Google?
Na działanie narzędzi analitycznych składa się kilka różnych etapów:
1. Analiza słów kluczowych
Słowa kluczowe są niezbędne przy właściwym pozycjonowaniu wyników. Algorytmy przetwarzają frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Osadzają ją w konkretnym kontekście, zwracają przy tym uwagę na błędy ortograficzne i stylistyczne.
2. Dopasowanie wyników do wpisanego zapytania
Kiedy wyszukamy, przykładowo, „najlepsze buty na imprezę”, wyświetli się jak najwięcej stron zawierających właśnie te słowa – zwłaszcza gdy się powtarzają i występują w różnych kontekstach – zarówno w tytule artykułu, jak i w jego treści.
3. Tworzenie rankingu przydatności stron
Po analizie słów kluczowych i dopasowaniu ich do stron internetowych, algorytmy oceniają użyteczność wybranych adresów – tak, by te najbardziej wyczerpujące temat umieścić w pierwszych dziesięciu wynikach. Wszystko po to, aby użytkownik jak najszybciej odnalazł odpowiedź na swoje pytanie. Wzięta pod uwagę jest także wiarygodność i rzetelność danej strony internetowej.
4. Kontekst wyszukiwania
Przygotowując ranking najlepszych wyników, Google zbiera także informacje na temat naszej lokalizacji, wcześniejszych wyszukiwań czy też ogólne ustawienia wyszukiwarki. To dlatego, gdy wspomnimy o czymś w rozmowie, to po jakimś czasie widzimy reklamy z tym związane. Dla systemów ważny jest także czas publikacji – przy niektórych zapytaniach liczą się najświeższe informacje, na przykład gdy szukamy wyników trwającego właśnie meczu.
Algorytmy Google – podsumowanie
Jak widać, praca algorytmów Google jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Składa się na nią nieustanna analiza potrzeb użytkowników. Te zaś zmieniają się bardzo często, dlatego i narzędzia co jakiś czas ulegają aktualizacji. Do tych mniejszych dochodzi niemal codziennie, te bardziej rozległe zyskały swoje odrębne nazwy – na przykład Mobile Friendly Update, Medical Update czy Above the Fold.
Autor tekstu: Marta Stawiarska
No Comment