Cloffice, czyli biuro na niewielkiej przestrzeni
Wyobrażając sobie miejsce pracy, przed oczyma staje nam zazwyczaj duże pomieszczenie pełne szaf na dokumenty, biurek, na których stoją segregatory i komputery oraz potężnych drukarek. Niestety, pandemia koronawirusa i home office wymusiły zmianę tego wyobrażenia. Czym jest cloffice? Odpowiedź znajdziemy w tym krótkim artykule.
Cloffice – biuro w mieszkaniu
Zdalne zatrudnienie sprawiło, że musieliśmy przedefiniować pojęcie pracy biurowej. Szczególnie modna stała się idea cloffice. Pojęcie to stanowi zbitkę słów closet oraz office, czyli po polsku „biuro w szafie”. Taka forma organizacji przestrzeni roboczej zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Nic w tym dziwnego. Pracując w domu, możemy bowiem zachowywać się z pewną nutą nonszalancji, choćby będąc ubranym w piżamę. Kącik do wykonywania obowiązków służbowych jesteśmy w stanie urządzić już na niewielkiej przestrzeni, np. mieszkając w bloku. Założeniem idei jest to, że nie istnieje mieszkanie, w którym nie moglibyśmy zorganizować miejsca do pracy.
Aranżacja cloffice
Organizując niewielkie biuro w domu, kierujmy się przede wszystkim naszymi indywidualnymi potrzebami. W trakcie jego tworzenia na uwadze miejmy trzy czynniki:
- wygodę;
- funkcjonalność;
- ergonomię oraz spokój.
Przeanalizujmy to, jak dużo miejsca możemy poświęcić na nasz gabinet oraz weźmy pod uwagę pracę, jaką wykonujemy. Przestrzeń biurowa powinna pozwolić nam skupić się na wykonywanych obowiązkach i zapewnić maksimum wydajności.
Po pierwsze: przeznaczenie
Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu organizujemy cloffice. Każdy zawód wymaga bowiem różnej ilości przestrzeni. Copywriterowi wystarczy niewielki laptop, jeśli jednak wykonujemy zawód architekta, potrzebny będzie nam wielki stół kreślarski. Wykorzystujmy otoczenie optymalnie, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne środki.
Po drugie: odpowiednie miejsce
Gdy określimy już cel naszego „biura w szafie”, możemy przejść do etapu drugiego, czyli znalezienia odpowiedniego miejsca. Jesteśmy szczęściarzami w sytuacji, gdy dysponujemy np. wnęką bądź dużą szafą, której nie używamy. W gorszej sytuacji będziemy, jeżeli takiego kącika nie mamy. Wtedy trzeba iść na kompromis. Niemal każde mieszkanie posiada piwnicę. W czasach PRL-u dość popularnym rozwiązaniem były pawlacze. To świetne miejsca do umieszczenia rzadko używanych przedmiotów, które zajmują tak cenną dla nas przestrzeń. Pamiętajmy, aby cloffice było możliwie ciche i spokojne.
Przeczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze? Najlepsze sposoby na oszczędzanie
Po trzecie: aranżacja
Po znalezieniu miejsca na nasze małe biuro, pozostaje nam je zaaranżować. Wymierzmy przestrzeń na biurko oraz wyposażmy je w odpowiednie sprzęty. Weźmy też pod uwagę kwestię estetyczną. W końcu będziemy tam spędzać znaczną część dnia. Aby było nam przyjemniej, postawmy na biurku np. kwiat bądź zdjęcie naszych bliskich.
Cloffice – podsumowanie
Idea, która zakłada organizację miejsca pracy na niewielkiej przestrzeni domowej, nosi nazwę cloffice. Do jego stworzenia możemy wykorzystać praktycznie każdą, dowolną część mieszkania. Zbudowanie naszego domowego biura składa się z trzech etapów: określenia jego przeznaczenia, znalezienia odpowiedniego miejsca i zaaranżowania go wedle swoich potrzeb.
Autor tekstu: Marcin Turski-Kępka
No Comment