Dropshipping – współczesny wymiar sprzedaży internetowej
Dropshipping szturmem wdarł się w meandry sposobów na prowadzenie biznesu. Kusi niskimi kosztami i znikomym ryzykiem. Czy warto?
Co to jest dropshipping?
Dropshipping to koncepcja sprzedaży internetowej polegająca na byciu pośrednikiem między producentem lub hurtownią i bezpośrednim klientem. W uproszczeniu oznacza to, że klient detaliczny kupuje przedmiot w naszym sklepie internetowym, my daną rzecz zamawiamy w hurtowni, natomiast hurtownia pakuje to zamówienie i przesyła do klienta.
Choć nie jest to oczywiste, dropshipping stanowi jeden z najpopularniejszych modeli sprzedażowych XXI wieku.
Dlaczego dropshipping jest tak popularny?
Rosnąca popularność wśród przedsiębiorców modelu dropshippingowego ma bezpośredni związek z łatwością wejścia na rynek i stosunkowo niskimi kosztami prowadzenia takiej działalności.
To, co jako pierwsze rzuca się w oczy, to oczywiście ograniczenie kosztów związanych z wynajmem przestrzeni magazynowej, bowiem całość spoczywa na hurtowni lub producencie. Kiedy magazynowanie i pakowanie towaru nie leżą po naszej stronie, automatycznie ograniczamy koszty wynikające z zatrudniania pracowników potrzebnych do pakowania towarów w tradycyjnych sklepach internetowych.
Idąc dalej: rezygnując ze standardowego modelu sprzedaży internetowej na rzecz dropshippingu znacząco zmniejszamy koszty potrzebne na start działalności.
Dropshipping w kilku krokach
Omawiany model sprzedaży dzielimy na etapy:
- Docelowy klient zamawia produkt w naszym sklepie internetowym.
- Przekazujemy zamówienie do hurtowni lub producenta, z zachowaniem marży naszego sklepu.
- Po stronie hurtowni lub producenta jest spakowanie zamówienia i wysłanie go do klienta.
- Klient otrzymuje swoje zamówienie.
- *Zajmujemy się obsługą posprzedażową.
*Należy mieć na uwadze fakt, że w tym modelu obsługa posprzedażowa obejmuje nie tylko wystawienie dokumentu sprzedaży, ale również reklamacje i zwroty, które klient będzie kierował na nasz adres!
Przeczytaj również: Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro? Praktyczne wskazówki
Jak zacząć zarabiać na dropshippingu?
Pierwszym etapem rozpoczęcia swojej przygody z dropshippingiem jest pomysł. Znalezienie niecki sprzedażowej może okazać się kluczem do sukcesu i z pewnością pomoże określić nam główną grupę docelową.
Najlepszym tego przykładem są sklepy ze sprzętem około medycznym, które rekordy zysków na marżach biły w latach 2020-2021, czyli w piku pandemii. Opierając się na modelu dropshippingu pośrednicy wykorzystali wysoki popyt na chociażby termometry bezdotykowe.
Zaczynając działalność dropshippingową, stawiamy na dobry research. Wybór hurtowni, z którą będziemy współpracować, nie powinien być impulsem, lecz dobrze przemyślaną sprawą. Warto przetestować towary z kilku źródeł i dokładnie zapoznać się z kwestiami takimi jak możliwość negocjacji rabatów, polityka zwrotów i reklamacji oraz możliwość ubezpieczenia przesyłki. Uważnie należy przyjrzeć się terminom realizacji i kosztom związanym z wysyłką.
Gdzie stawiać pierwsze kroki?
Rozwiązań jest kilka i możemy je łączyć. Dość naturalnym wyborem jest koncepcja postawienia w sieci naszego własnego sklepu internetowego. Dzięki niemu zyskamy duże pole do marketingu wizualnego – sklep z artykułami dla dzieci będzie różnił się wyglądem (i często grupą docelową!) od sklepu z częściami samochodowymi.
Nasza strona i sklep internetowy będą wizytówką naszej firmy. Powinniśmy położyć nacisk na jej estetykę, przejrzystość, ale również konwersję, która wpływa na pozycjonowanie w Google. Sporym ułatwieniem będzie także możliwość pobierania danych o stanie magazynowym bezpośrednio ze strony hurtowni lub producenta.
Co więcej, mamy w sieci kilka platform sprzedażowych, np. Allegro lub OLX, i marketplace’ów takich jak Empik, które dają możliwość prowadzenia takiej działalności w swoich przestrzeniach.
Najoptymalniejszym rozwiązaniem wydaje się prowadzenie sklepu zarówno na własnej stronie internetowej, jak i jednocześnie na ogólnopolskiej platformie sprzedażowej.
Wady i zalety dropshippingu
Każdy model biznesowy niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Wymieniając atuty dropshippingu, należałoby wskazać:
- Niskie koszty prowadzenia działalności – eliminujemy koszty magazynowania towarów i te związane z koniecznością zatrudnienia pracowników.
- Zredukowane ryzyko zamrożenia środków – nie posiadamy magazynu z towarami, więc towar nam nie zalega, tym samym problem z ewentualną sezonowością w branży praktycznie nas nie dotyczy.
- Łatwość wejścia na rynek – aby wystartować, wystarczą nam pomysł i środki na ewentualne postawienie, prowadzenie i hosting strony internetowej.
- Szeroki asortyment – działając w ramach dropshippingu, mamy dostęp do większości rodzajów czy modeli produktów.
Nie wolno nam jednak zapomnieć o tym, że:
- Jesteśmy uzależnieni od warunków handlowych hurtowni i nie mamy wpływu na długość realizacji zamówienia.
- Dropshipping wiąże się ze sporą konkurencją na rynku.
- Cała obsługa posprzedażowa, w tym zwroty i reklamacje, spoczywają na naszych barkach.
Bilans końcowy
Podsumowując – choć sama idea dropshippingu wydaje się prostym sposobem na zysk, jak każdy model biznesowy niesie ze sobą ryzyko. Patrząc jednak na niskie koszty działalności, szala zdaje się przechylać na korzyść omawianego.
Autor tekstu: Karolina Pronobis-Szkucik
No Comment