Formuły copywriterskie, które musisz znać!
Nie musisz wyważać otwartych drzwi. Gotowe receptury mają tę zaletę, że można po nie sięgnąć i mieć dużą dozę pewności, że zadziałają. Należy oczywiście pamiętać o spełnieniu wymagań oryginalności i merytoryce adekwatnej do zadania. Podobnie jak w schematach medycznych, nie znajdziesz tu niestety bezwzględnej gwarancji stuprocentowej skuteczności. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że od razu znajdziesz się na dobrej drodze do sukcesu.
Czym są formuły copywriterskie
Badania nad komunikacją przy pomocy tekstu wyłoniły kilka etapowych modeli oddziaływania na klienta. Są to schematy optymalizujące budowę tekstu, pod kątem wywołania na czytelniku żądanej reakcji. Autorem pierwszego schematu, znanego pod nazwą AIDA, był Amerykanin E.St. Elmo Lewis. Pionier reklamy i marketingu telesprzedaży opracował ścieżkę, która stała się trzonem metodologii formuł copywriterskich.
AIDA – pierwotny wzorzec, prekursor kolejnych szablonów
Podstawowy model definiujący oddziaływanie na klienta w czterech krokach.
- Attention, czyli pozyskanie uwagi
- Interest, czyli wzbudzenie zainteresowania
- Desire, czyli pożądanie
- Action, czyli działanie
Przykład tekstu zbudowanego w oparciu o formułę copywriterską AIDA:
Copywriterze, chroń się przed zastojem żylnym nóg!
Niska aktywność fizyczna to cywilizacyjna przyczyna wielu problemów zdrowotnych. Z pewnością znasz ból w plecach, sztywnienie w karku lub problemy z nadwagą czy wzrokiem. Siedzący tryb pracy ma również ogromny wpływ na układ krążenia. Dysfunkcje zazwyczaj długo nie dają wyraźnych objawów. Tymczasem niewydolność żylna to groźny i trudny w leczeniu zespół chorobowy. Jak się chronić?
Musisz zapewnić sobie maksymalną możliwość ruchu w pozycji siedzącej. Oczywiście korzystałeś już z wielu podnóżków, ale w sumie żadnego nie używasz na stałe. Pozycja z użyciem podnóżka nie jest na dłuższą metę naturalna, a już z pewnością nie jest spełnieniem oczekiwań komfortu. Zastanawiasz się, dlaczego moc ergonomii na ciebie nie działa?
Najtrudniejsze są najprostsze zagadki.
Potrzebujesz podnóżka, który będzie podążał za intuicyjną zmianą twojej pozycji. Elementu, który ławo podnosić, przysuwać, odsuwać. Zmiana jego położenia musi być jak poprawienie okularów na nosie. Odruchowa, szybka i nierozpraszająca.
Wyślij e-mail, a otrzymasz wszelkie niezbędne informacje, jak dokonać zamówienia lub skorzystać z bezpłatnego testu produktu
Kolejne schematy, mają bardzo podobne założenia. Różni je jednak pomysł na to, jak zwrócić się do odbiorcy, aby doprowadzić do efektu zakończonego sukcesem, który chcemy osiągnąć.
PAS — wzbudzenie zainteresowania przez pryzmat problemu
Schemat, którego naczelnym przesłaniem jest wykazanie, że potrzeba klienta jest problemem, na który mamy dla niego świetne rozwiązanie.
- Problem, czyli uświadomienie odbiorcy kłopotu, na który mamy sposób
- Agitate, czyli przekonać do proponowanego rozwiązania
- Solution, czyli prezentacja panaceum
Przykład:
Masz siedzący tryb pracy? Uważaj, możesz paść ofiarą groźnej choroby!
Nie jest łatwo zmobilizować się do regularnych przerw, wstawania czy ćwiczeń. Tymczasem, nienaturalna dla człowieka, długotrwała pozycja siedząca może prowadzić do zastoju żylnego nóg. Ta podstępna choroba z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Potrzebujesz czegoś, co bezwiednie będzie stymulować cię do ruchu i sprawi, że przestaniesz zakładać tylko „nogę na nogę”.
Klasyczny w formie, wykonany z naturalnego drewna podnóżek DP2, sprawi, że twoja aktywność za biurkiem wzrośnie o kilkadziesiąt procent.
Perswazyjne teksty prowadzą wątek za pomocą określonych dla danej reguły copywriterskiej schematycznych motywów.
Gdzie i jakiej formuły copywriterskiej użyć?
Opracowane formuły copywriterskie są „gotowe do użycia”. Służą do konstruowania szeroko rozumianych przekazów informacyjnych, reklamowych i content marketingowych, takich jak:
- Artykuły eksperckie
- Nagłówki
- Hasła reklamowe
- Posty w mediach społecznościowych
- Komunikaty e-mail
- Oferty sprzedażowe
- Teksty dla e-commerce
Formuły copywriterskie — podsumowanie
Dokładne poznanie schematów i ich metodologii oddziaływania na odbiorcę są absolutnym „must have” każdego twórcy tekstów inwazyjnych. W połączeniu z merytorycznym contentem stanowią, z pewnością, odpowiednią podstawę do sukcesu w branży copywriterskiej.
Autor tekstu: Agnieszka Olesińska
No Comment