Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu
Pokój do pracy w domu może być gabinetem, pokojem w zabudowie, kącikiem do pracy lub też wydzieloną przestrzenią z wolnostojącym biurkiem. Jeżeli czeka cię urządzenie miejsca do pracy w warunkach domowych, zapraszam do artykułu.
Po co nam biuro w domu?
Czasy w coraz większym stopniu sprzyjają powrotowi do trendu znanego z przeszłości, kiedy pokój do pracy, gabinet był jedną ze stałych składowych domu. We współczesnym świecie odeszliśmy od takiego standardu i nawet w domach, w których przestrzeń pozwalałaby na takie rozwiązanie, rzadko można spotkać gabinet do pracy. O ile w domu wielkopowierzchniowym łatwiej przeznaczyć cały pokój do pracy, o tyle w zwykle mniejszych, bądź wręcz małych mieszkaniach, prawdopodobnie bardziej sprawdzą się rozwiązania mniej oczywiste, adoptujące do pracy pewną część mieszkalną.
Urządzenie czy to pokoju, czy nawet niewielkiego miejsca do pracy nie jest łatwym zajęciem. Wymaga zastanowienia się i podjęcia szeregu decyzji, co do wyboru miejsca, co powinno w nim się znajdować, tego jak będzie ono wyglądać, jakie funkcje ma spełniać. Efektem tychże starań ma być praktyczna i wygodna przestrzeń do codziennej pracy.
Wybierz miejsce do pracy
Na początku dobrze przemyśl swoje miejsce do pracy w domu. Uwzględnij aspekty techniczno-organizacyjne oraz zagadnienia, o których decydują indywidualne preferencje i przyzwyczajenia.
I tak, zaczynamy od określenia właściwego miejsca pracy, jego wielkości, ustawienia mebli, urządzeń do pracy i akcesoriów biurowych. Następnie przechodzimy do aspektów bardziej „miękkich”, które mają ci pomóc w stworzeniu miejsca, w którym będziesz się czuć dobrze, dzięki którym będzie ono dopasowane do ciebie i do wykonywanej przez ciebie pracy.
Przeczytaj również: Jak stworzyć dobry konspekt artykułu?
Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które ułatwią przygotowanie funkcjonalnego miejsca do pracy w domu:
- przestrzeń wydziel od reszty regałem, parawanem, ścianką;
- biurko ustaw w pobliżu okna, by zapewnić sobie światło naturalne;
- pozostałe meble usytuuj w pobliżu biurka, by mieć do nich łatwy dostęp;
- miejsce ma być pozbawione rozpraszaczy, ma sprzyjać skupieniu;
- kącik zaopatrz we wszystkie niezbędne ci narzędzia pracy, ma być ono dostosowane do wykonywanego przez ciebie zawodu.
Niezbędne elementy i charakter miejsca pracy w domu
Sposób zaaranżowania gabinetu czy miejsca do pracy w domu w głównej mierze zależy od ilości miejsca, jakim dysponujemy. Do rzeczy, które muszą znaleźć się w funkcjonalnym wnętrzu należą:
- biurko/stół,
- lampka na biurko,
- fotel/ergonomiczne krzesło,
- sprzęt do pracy (laptop/komputer, drukarka, smartfon),
- regał/półki.
Nie musisz być arystokratą smaku, by urządzić przestrzeń do pracy. Rzeczy, które lubimy wzmacniają nas, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Wystarczy, że wiesz, czy lubisz dekoracje, kwiaty doniczkowe czy cięte, wesołe akcenty i rozważ ich obecność w miejscu swojej pracy. Możesz wybrać ulubione kolory, które będą sprzyjały twojej koncentracji i efektywności.
Jeżeli bliski jest ci styl minimalistyczny z jasnym wnętrzem, to w nim będziesz bardziej wydajny. Jeśli lubisz przestronne wnętrza lub dobrze się odnajdujesz w twórczym bałaganie, stwórz sobie takie właśnie warunki pracy. Pamiętaj jedynie o tym, że miejsce pracy w domu powinno być wpasowane w otoczenie.
Czy dobrze mieć pokój do pracy w domu?
Zagadnienie pracy w domu wzbudza u pracowników liczne wątpliwości. Z pewnością korzystna jest sytuacja, gdy ktoś podejmuje decyzję o świadczeniu pracy z domu samodzielnie, niezależnie od pracodawcy i z miejscem pracy w domu wiąże określone korzyści. Wówczas łatwiej dostrzec zalety płynące z tego, że stworzymy miejsce, które w pełni będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami i będzie nas wspierało w efektywnej pracy.
Z pewnością sprzyjające wnętrze to ważny, lecz nie jedyny aspekt udanej pracy w warunkach domowych. Pracuj nad nawykami, które również będą wspierać twoją pracę. Dbaj o porządek w trakcie pracy i po jej zakończeniu, bądź zdyscyplinowany, trzymaj się wyznaczonych godzin pracy.
Urządzając swój pokój do pracy w domu warto pomyśleć też o tym, że przeciętny pracownik nie ma wpływu na wystrój miejsca, w którym pracuje, w którym codziennie przebywa, a aranżując domowe biuro – masz taką szansę. Tutaj każdy element możesz dostosować do swojego sposobu pracy, uzgodnić ze swoimi potrzebami funkcjonalnymi i estetycznymi.
Pokój do pracy w domu – podsumowanie
Gabinet w domu może stanowić znacznie lepsze miejsce do pracy, niż zapewniłby ci pracodawca. Dlatego wykorzystaj tę okazję i stwórz idealne dla siebie miejsce, w którym praca będzie przyjemnym obowiązkiem ;-).
Autor tekstu: Joanna Zastawna
No Comment