Ghostwriting – kto powinien go wybrać?
Słyszeliście kiedyś pojęcie ghostwriting? Nie? Nie martwcie się. W dzisiejszym artykule dowiecie się, na czym polega, kim jest „autor widmo” i czym różni się od copy i content writingu. Zapraszamy do lektury!
Ghostwriting – wprowadzenie
Zacznijmy od wyjaśnienia tego tajemniczego słowa. Ghostwriting polega na anonimowym tworzeniu wszelkiego rodzaju treści np.: artykułów, tekstów specjalistycznych, książek, scenariuszy itp.
Treści tworzone są przez wcześniej już wspomnianego „autora widmo”, czyli profesjonalistę, który, w pełni anonimowo, tworzy treści za Was. On pisze tekst, zrzeka się praw autorskich, a Wy podpisujecie się pod danym materiałem.
Ghostwriter a copywriter i content writer
Trzy różne zawody, ale łączy je jedno – tworzenie profesjonalnych treści, których celem jest zrealizowanie określonych założeń marketingowych. Na dobry początek, zdefiniujmy zakres działań poszczególnych profesji.
Copywriter
Copywriter zajmuje się tworzeniem treści marketingowych, które mają nakłonić konsumentów do zakupu danego produktu lub usługi, bądź zaznajomienia się z ofertą przedsiębiorstwa. W zakres usług copywritera wchodzi głównie tworzenie sloganów, tekstów sprzedażowych i wpisy na portale społecznościowe.
Content writer
Praca content writera polega na tworzeniu treści merytorycznych i dopasowanych do branży danego zleceniodawcy. Teksty pisane przez osobę zajmującą się content writingiem są specjalistyczne, rzetelne, poprawne językowo i zawarta jest w nich struktura pod SEO, która zwiększa pozycjonowanie i widoczność przedsiębiorstwa w sieci.
Ghostwriter
Ghostwriter (lub inaczej „autor widmo”) tworzy treści zupełnie anonimowo, a następnie przekazuje prawa autorskie zleceniodawcy. W zakres jego usług wchodzą m.in. korekty językowe, marketing szeptany, komentarze na stronie internetowej, tworzenie artykułów, opisów produktowych lub scenariuszy.
Opracowane przez ghostwritera treści, po przypisaniu autorstwa zleceniodawcy, mogą być swobodnie wykorzystywane przez firmę lub prywatnego zleceniodawcę. Warto pamiętać, że osoba zajmująca się ghostwritingiem wciąż jest odpowiedzialna za tworzenie merytorycznych treści. Zatem ghostwriter jest również content writerem.
Ghostwriting – dlaczego warto?
Skoro wyjaśniliśmy już, czym jest ghostwriting i „autor widmo”, przyszedł czas na podanie korzyści płynących z tej usługi.
Wizerunek marki
Nie od dziś wiadomo, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Wizerunek często decyduje o tym, czy ktoś osiągnie sukces w swojej dziedzinie, czy nie.
Jeśli jesteś ekspertem, ale kompletnie nie potrafisz pisać lub nie potrafisz pisać w wystarczająco atrakcyjny sposób – ghostwriter zrobi to za Ciebie. To łatwy sposób na zbudowanie wiarygodnego wizerunku i zdobycie zaufania wśród odbiorców.
W przypadku firm kreujących się na markę ekspercką wysokiej jakości treści grają kluczową rolę. Jednak treści wnoszone przez osoby trzecie mogą znacząco naruszyć zaufanie klientów, dlatego przeniesienie praw autorskich, mające miejsce w przypadku ghostwritingu, jest tak ważne.
Sprzedaż
Klienci bez wątpienia lubią czytać firmowe blogi oraz strony internetowe z merytorycznymi treściami. Dzięki temu wiedzą, że mogą zaufać firmie i nie dostaną od niej przysłowiowego kota w worku. Dobre treści równa się większa sprzedaż.
Pozycjonowanie
Jak już wspominaliśmy, ghostwriter jest również content writerem, więc tworzenie tekstów pod SEO nie jest mu obce. Lepsze pozycjonowanie z pewnością przełoży się na pozyskiwanie ruchu organicznego na stronie i większą liczbę potencjalnych klientów.
Ghostwriting – podsumowanie
- Ghostwriting to tworzenie treści przez „autora widmo”, który przekazuje prawa autorskie zleceniodawcy.
- Ghostwriter jest również content writerem.
- Ghostwriting będzie odpowiedni dla osób prywatnych, które nie posiadają tzw. lekkiego pióra oraz dla firm chcących kreować wizerunek specjalisty
No Comment