Jak napisać dobry poradnik?
Artykuły poradnikowe mają przede wszystkim przynosić ich odbiorcom korzyści w postaci rozwiązania danego problemu. Ale do napisania tego typu tekstu nie wystarczy jedynie znajomość danej branży czy tematyki. Liczy się też forma! Jak napisać poradnik, który będzie na tyle atrakcyjny, że przyciągnie tłumy?
Jak napisać dobry poradnik? To zależy!
I to od wielu czynników. Stając przed zadaniem napisania poradnika, musisz jednak przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: komu ma pomóc? Określenie docelowego odbiorcy tekstu ma kluczowe znaczenie na każdym etapie jego tworzenia.
Załóżmy, że masz napisać tekst o remontowaniu łazienki. Zanim zaczniesz pracę, zastanów się: czy odbiorca Twojego poradnika kiedykolwiek remontował już łazienkę? Jeśli tak – czy zajmuje się tym zawodowo? Jeśli nie – czy ma jakiekolwiek doświadczenie w pracach budowlanych? Czy ma duży budżet, czy stawia na tańsze rozwiązania? Szuka praktycznych wskazówek czy może konkretnych, nowoczesnych rozwiązań?
Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą Ci między innymi określić, czy warto skupiać się na podstawowych zagadnieniach oraz jakiej terminologii użyć. Napisanie poradnika, który będzie idealnie dopasowany do wszystkich odbiorców, jest niemożliwe. Lepiej więc skupić się na konkretnej grupie docelowej i dostosować tekst do jej wiedzy oraz potrzeb.
Jak napisać poradnik, który będzie wartościowy?
Wartościowy poradnik powinien opierać się na sprawdzonych informacjach. Oznacza to, że copywriter tworzący taki tekst, musi wykonać solidny research, zanim rozpocznie pracę. Zwłaszcza, jeśli nie jest specjalistą w opisywanej tematyce.
Jak więc napisać poradnik, który będzie naprawdę przydatny? Opierając się na informacjach, które zdobędziesz na przykład:
- w internecie,
- czytając fachową literaturę,
- poprzez rozmowy ze specjalistami z danej branży,
- w magazynach branżowych.
Sposób wykonania researchu jest tak naprawdę dowolny. Liczy się rzetelność – sprawdzenie każdej informacji w kilku źródłach.
Pamiętaj, by podczas researchu tworzyć notatki, jednocześnie dzieląc informacje na te kluczowe oraz te będące uzupełnieniem danego zagadnienia. To pomoże Ci w stworzeniu konspektu tekstu, który będzie stanowił podstawę do pracy nad poradnikiem.
Jak napisać poradnik, który nie zanudzi odbiorcy?
Tekst poradnikowy nie powinien nudzić odbiorców ani sprawiać, że poczują się niekompetentni! Ma za to przekazywać konkretną wiedzę w przystępny sposób – tak, by była zrozumiała dla jak największej grupy czytelników. Jak napisać poradnik, który nie zniechęci czytelnika już na wstępie?
Warto pamiętać, że nawet o trudnych tematach można pisać w łatwy sposób. Artykuł poradnikowy powinien cechować się klarownością, prostotą, a także zwięzłością. Jako copywriter zadbaj więc nie tylko o przekazanie wiedzy, ale również odpowiednią strukturę tekstu.
Co to oznacza w praktyce? Zrezygnuj z trudnych, skomplikowanych zwrotów, zadbaj o logiczny układ treści, nie powtarzaj w kółko tych samych informacji i pisz konkretnie. Dzięki temu poradnik będzie łatwy w odbiorze i atrakcyjny dla czytelników. Pamiętaj też, by stawiać na praktykę, nie samą teorię. Dobry artykuł poradnikowy ma obrazować, wyjaśniać na przykładach, odwoływać się do sytuacji bliskich odbiorcy.
W końcu poradnik to nie podręcznik.
Jak napisać poradnik – podsumowanie
Tworzenie tekstu poradnikowego to dość złożony proces. Warto więc podzielić go na kilka etapów i przygotować sobie odpowiedni plan pracy:
- Określ docelowych odbiorców poradnika – zastanów się, czego oczekują od tekstu.
- Wykonaj odpowiedni research. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł!
- Przygotuj konspekt poradnika i zadbaj o odpowiednią strukturę artykułu.
- Stwórz tekst, pamiętając, by był wartościowy i atrakcyjny.
I pamiętaj: poradnik ma przede wszystkim pomóc odbiorcy w rozwiązaniu konkretnego problemu.
No Comment