Czym są kompetencje miękkie i jak je rozwijać?
Podczas tworzenia CV wskazanie dotychczasowej ścieżki zawodowej nie stanowi problemu. Wielu jednak pomija kompetencje miękkie, których znaczenie dziś jest coraz bardziej doceniane. Warto zatem mieć świadomość, czym są kompetencje miękkie, a także jak je rozwijać.
Czym są kompetencje miękkie
Jak podaje Wielki Słownik Języka Polskiego[1] jest to termin biznesowy, który oznacza „zdolności i umiejętności pracownika niezwiązane bezpośrednio z charakterem wykonywanej pracy, ale umożliwiające mu samoorganizację, efektywne wykorzystanie czasu pracy i współpracę z innymi osobami w firmie”. Do kompetencji miękkich zaliczymy więc m.in.:
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- zdolność do pracy zespołowej,
- dobrą organizację czasu,
- zarządzanie grupą,
- podejmowanie decyzji,
- kreatywność,
- rzetelność,
- radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.
Umiejętności miękkie odnoszą się do zarzadzania sobą i współpracy z innymi, to kompetencje społeczne, które niejednokrotnie stanowią cechy charakteru danej osoby. Aczkolwiek nie oznacza to, że nie można ich w sobie wypracować czy doskonalić.
Praca nad kompetencjami miękkimi
Na początku warto stworzyć listę kompetencji dla nas kluczowych oraz zastanowić się, które już posiadamy. Gdy dostrzeżemy swoje słabe strony, możemy wypracować system działania. Stwarzajmy sobie w codzienności sytuacje, które pozwolą trenować kompetencje miękkie. Znaczna ich część odnosi się do współpracy z innymi, zatem na początek należy stworzyć przestrzeń do kontaktów z różnymi ludźmi. Podczas każdego treningu istotna jest autorefleksja, zatem trzeba podejmować refleksję nad osiągniętym celem i prowadzącymi do niego metodami.
Przeczytaj także: Zasada odwróconej piramidy – jak stosować ją w tekście?
Właściwa komunikacja jest środkiem do wypracowania wielu spośród szerokiej gamy kompetencji miękkich. Dzięki niej niejednokrotnie jesteśmy w stanie wpłynąć na drugiego człowieka i osiągnąć zamierzony cel. Przed podjęciem dialogu należy jasno określić upragniony skutek. Wówczas po każdym akcie komunikacji możemy zaobserwować, czy nasz cel został zrealizowany. Jeśli nie udało się go osiągnąć, należy zastanowić się nad przebiegiem rozmowy – nad wygłaszanymi komunikatami, naszą mową ciała, kontekstem wypowiedzi i jej kodem. Dzięki temu zaobserwujemy, dobór których środków okazał się niewłaściwy.
W akcie komunikacji istotna jest też obserwacja odbiorcy, gdyż wówczas wykazujemy zainteresowanie, dostrzegamy sygnały świadczące o tym, jak wpływa na niego nasza wypowiedź, możemy zatem ją zmodyfikować. Równocześnie odbiorca czuje się ważny i szanowany, a my trenujemy swoją empatię.
Znaczenie kompetencji miękkich
Okazuje się, iż utrata pracy w 70% wynika z braku kluczowych kwalifikacji miękkich. Na obecnym rynku pracy wciąż zyskują na znaczeniu. Warto zatem pracować nad kompetencjami miękkimi oraz zamieszczać je w swojej dokumentacji rekrutacyjnej. Jednak trzeba wybrać konkretną umiejętność i wyznaczyć sobie przedział czasu, w którym zamierzamy ją trenować. Na koniec, nie należy pomijać faktu, iż praca nad kompetencjami miękkimi to praca nad sobą, nie nad otoczeniem.
Autor tekstu: Anna Czudecka-Wrona
[1] umiejętności miękkie – Wielki słownik języka polskiego PAN (wsjp.pl)
No Comment