Jak stworzyć dobry konspekt artykułu?
Copywriting wymaga nie tylko sprawnego pisania, lecz także dobrej organizacji zdolności do współpracy. Nawet najlepszy tekst nie wystarczy, jeśli klient bądź zleceniodawca okupił zlecenie stresem, masą nieporozumień i przekroczonymi deadline’ami. Na szczęście w tym chaosie nie jesteśmy sami, bo na pomoc przychodzi nam konspekt artykułu.
Czy warto pisać plan artykułu?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Warto zdecydować się na ten ruch w przypadku, gdy temat pracy nie jest Ci dobrze znany. Sprawa ma się tak zazwyczaj w przypadku tekstów naukowych i zagadnień niszowych, wymagających branż jak informatyka, medycyna, czy choćby myrmekologia (nauka zajmująca się badaniem mrówek).
Niezależnie od tematu, sporządzenie konspektu artykułu przynosi pewne uniwersalne korzyści. Przede wszystkim znacząco ułatwi Ci organizację pracy. Wcześniejsze ustalenie nagłówków, długości akapitów i ich zakresu tematycznego znacząco przyspieszy pisanie i pomoże zachować dyscyplinę. Okazuje się to bardzo przydatne zwłaszcza jeśli wiesz, że w przypływie weny zdarza Ci się rozpisywać ponad miarę.
To w jaki sposób stworzenie konspektu przysłuży się Twojej produktywności, zależy w dużej mierze od tego, co dokładnie postanowisz w nim zawrzeć. O tym, jakie elementy powinny się w nim znaleźć, dowiesz się już za chwilę. Na razie zastanówmy się jednak, w jaki sposób plan artykułu może pomóc Twoim klientom?
Czym różni się brief od konspektu artykułu?
Relacja z klientem bądź pracodawcą opiera się na komunikacji. Dlatego we współpracy z agencją copywriterską lub w trakcie zlecenia posługujemy się konspektami i briefingami.
To właśnie one są pomostem, dzięki któremu copywriter zdobywa wgląd w potrzeby klienta, zaś ten drugi może mieć pewność, że jego oczekiwania zostaną spełnione co do joty.
Brief to wytyczne dotyczące zadania. W praktyce jego forma nie różni się zbytnio od konspektu. To szczegółowy lub z grubsza ustalony plan zawierający podstawowe informacje o zleceniu. Jego: długość, temat, słowa kluczowe i inne wymagania, jeżeli takie występują.
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego tworzyć konspekt, jeżeli wszystkie informacje zostaną podane w briefie? Otóż nie zawsze taka sytuacja będzie mieć miejsce.
Klient może pozostawić Tobie wymyślenie tematu lub też po otrzymaniu briefu uznasz, że w najlepszym interesie zleceniodawcy będzie wprowadzenie w nim zmian. W takiej sytuacji, swoje sugestie możesz zamieścić właśnie w konspekcie.
Jakie elementy zawrzeć w konspekcie artykułu? – przykłady
Sposobów na jakie możesz zaprojektować konspekt jest wiele: punktory, myślniki, pytania i odpowiedzi czy nawet forma opisowa. Każda droga jest dobra, o ile umieścisz w nim odpowiednie informacje.
Poniżej zamieściliśmy zestaw przykładowych pozycji, które powinny znaleźć się w planie artykułu. Nie wszystkie znajdą zastosowanie w każdej sytuacji. Na przykład nie każde zlecenie będzie zawierało wytyczne dotyczące linkowania, anchor textów lub słów zakazanych, niemniej warto mieć świadomość, że również one mogą w konspekcie się znaleźć. A oto podstawowe, które odnajdą zastosowanie w każdym zleceniu:
Tytuł – powinien dotykać tematyki artykułu oraz zawierać słowa kluczowe;
Temat – może być zawarty w tytule. Opisz, czego będzie dotyczył tekst;
Rodzaj tekstu – np. artykuł blogowy, ekspercki lub sponsorowany;
Miejsce publikacji – od miejsca publikacji w dużej mierze zależy obrana strategia marketingowa;
Konstrukcja tekstu – liczba zzs, podział na nagłówki i tematy;
Deadline – konkretny termin realizacji.
Jak napisać dobry konspekt artykułu – podsumowanie
- Odpowiedni plan pracy znacząco ułatwi proces pisania i komunikację z klientem;
- Brief to wytyczne dotyczące zlecenia, konspekt zaś to wstępny projekt tekstu wykonany przez copywritera;
- Podstawowe elementy konspektu to: rodzaj tekstu, temat, tytuł, długość, konstrukcja, miejsce publikacji oraz deadline.
Autor tekstu: Tymoteusz Kornacki
No Comment