Naukowe bazy danych – czym są i jak z nich korzystać?
W społeczeństwie informacyjnym codziennie pojawiają się nowe materiały edukacyjne, obejmujące różne dziedziny informacji, od medycyny po ważne badania naukowe. Dlatego, żeby nie pogubić się wśród niezliczonych stron, na których nie wszystkie informacje są potwierdzone, została stworzona naukowa baza danych.
Czym są naukowe bazy danych?
Baza danych to zbiór danych przechowanych cyfrowo według określonych reguł. Naukowe bazy danych zawierają element edukacyjny i informacyjny, który pomaga innym w szybkim uzyskaniu poszukiwanych informacji. Ministerstwo Edukacji i Nauki Polski stworzyło portal Wirtualnej Biblioteki Naukowej (WBN), który jest finansowany ze środków budżetowych państwa.
Naukowe bazy danych WBN
Wirtualna Biblioteka Nauki obejmuje takie dziedziny jak nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe i techniczne oraz nauki o życiu. Dostęp do platformy mogą uzyskać studenci, młodzi naukowcy (poniżej 35. roku życia) lub doświadczeni naukowcy. Warunkiem dostępu jest rejestracja za pośrednictwem uczelni bądź jednostki badawczej, z którą dana osoba jest związana. WBN ma dostęp do takich zasobów informacyjnych jak:
- Scopus – jedna z najistotniejszych baz danych zawierająca ok. 23.000 czasopism, 145.000 książek, serii sprawozdań konferencyjnych i patentów.
- EBSCO – czasopisma naukowe i książki różnych wydawców, gazety i inne publikacje.
- LEX – kompletny i aktualny zbiór aktów prawnych oraz literatury prawniczej.
- Science Direct (Elsevier) – czasopisma z Freedom Collection, w tym 1.615 tytułów bieżących z rocznikami od 1995 roku, 181 tytułów archiwalnych, 19 czasopism Cell i 4 czasopisma Lancet, a także książki.
- Lippincott Williams and Wilkins (LWW) – zawiera kolekcję 75 lub 182 czasopism medycznych, lub pakiet wybranych czasopism z zakresu medycyny sportowej.
Dlaczego warto korzystać z naukowej bazy danych w tekstach?
W dzisiejszym szybkim tempie rozwija się również dziedzina medycyny. Niektórzy dziennikarze i copywriterzy podjęli pracę w branży medycznej. Jak to jest możliwe? Każda firma czy osoba prywatna ma swoją stronę internetową, a medycyna online staje się coraz bardziej popularna wśród społeczeństwa, ponieważ można szybko skonsultować się z lekarzem lub otrzymać receptę na leki, a czasami jest to nawet tańsze. Jednak, aby rozwijać się w Internecie, niezbędne są teksty informacyjne i ich redagowanie, dlatego ostatnio coraz częściej można trafić na oferty dla copywritera, który ma wiedzę z zakresu medycyny.
EMB – ewaluacja badań medycznych i ich wykorzystanie w piśmie
EMB, czyli medycyna oparta na faktach, to baza danych medycznych, która opiera się na umiejętności korelacji wiarygodnych danych naukowych z sytuacją kliniczną. Przy tworzeniu treści medycznych konieczna jest weryfikowanie otrzymanych informacji czy wiarygodności pojęcia, dlatego copywriter musi również korzystać z medycznych baz danych, aby uzyskać szczegółowy opis na zadany temat. Aby wdrożyć EMB do własnej praktyki, najlepiej skorzystać z gotowej bazy danych medycznych, takich jak na przykład:
- ACP Journal Club – pomaga być na bieżąco z najnowszymi, opartymi na dowodach naukowych informacjami klinicznymi związanymi z medycyną wewnętrzną i jej podspecjalizacjami.
- The Cochrane Library – zbiór baz danych, które zawierają różnego rodzaju wysokiej jakości, niezależne dowody służące do podejmowania decyzji w opiece zdrowotnej.
- Journal of Evidence-Based Medicine – jest oficjalnym anglojęzycznym czasopismem Cochrane China Centre. Celem czasopisma jest przedstawienie najnowszych wyników badań oraz promowanie międzynarodowego sposobu rozumienia i rozwoju podejmowania decyzji, praktyki i edukacji opartej na dowodach.
Od czego zacząć korzystanie z naukowych bazy danych?
Medycyna jest tak dynamiczna w rozwoju i nowych odkryciach. Jednak znalezienie potrzebnych informacji wśród wielu źródeł, nawet jeśli są one zebrane w jednym miejscu, może zająć sporo czasu. Dlatego poniżej znajdują się wskazówki, od czego należy zacząć, poszukując potrzebnych informacji w bazie danych:
- słowa kluczowe – to słowa lub całe frazy określające treść publikacji. Za ich pomocą możesz znaleźć w wyszukiwarce to, co konkretnie wpisałeś. Wszystkie bazy danych umożliwiają przeprowadzenie wyszukiwania za pomocą słów kluczowych;
- hasła przedmiotowe, Mesh Language (Medical Subject Headings) – wyszukiwanie według haseł przedmiotowych (subject headings searching) jest najbardziej efektywne i pozwala precyzyjnie odnalezienie publikacji na interesujący nas temat. Język Mesh jest głównym językiem haseł przedmiotowych;
- maskowanie – pomocne narzędzia, które pozwala na wyszukiwanie słów z daną sekwencją liter. Podczas wyszukiwania, po ostatniej literze należy umieścić symbol gwiazdki „*”.
Naukowe bazy danych – podsumowanie
Naukowe bazy danych to zbiór danych edukacyjnych, które mogą pomóc w napisaniu tekstu o tematyce medycznej nie tylko pod względem poprawności językowej, ale także w przekazaniu prawdziwej i rzetelnej informacji.
Autor tekstu: Alina Partytska
No Comment