Optymalizacja pod SEO – jak zrobić to poprawnie?
Załóżmy, że jesteś znudzony swoją pracą na etacie. Postanawiasz rozpocząć własną działalność. Uzyskałeś już pierwsze zlecenia od znajomych. Chcesz pokazać się światu, zaistnieć w sieci. Nie dysponujesz jednak funduszami na zatrudnienie agencji marketingowej, która mogłaby Ci w tym pomóc. Zakładasz więc konta na portalach społecznościowych, uruchamiasz stronę internetową, korzystając z darmowych szablonów. Próbujesz swoich sił w pisaniu treści, stworzyłeś opisy produktów – jednak nie wiesz, czy to pomoże w odpowiednim pozycjonowaniu Twojej strony. Ktoś podsuwa Ci pomysł wzbogacenia treści pod SEO. Nie wiesz, o co chodzi? W niniejszym artykule pokażemy Ci, jak wygląda optymalizacja pod SEO, żeby poprawić pozycjonowanie w sieci. Zaczynamy!
Optymalizacja pod SEO – w jakim celu?
Sam tekst napisany zgodnie z wytycznymi (tytuł, nagłówki, akapity, unikanie ściany tekstu, odpowiednia struktura treści) to połowa sukcesu. Optymalizacja tekstu pod SEO zawiera przydatne narzędzia do poprawienia pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania. Najczęściej stosujemy w tym przypadku formatowanie tekstu oraz linkowanie wewnętrzne, aby:
- podkreślić najistotniejsze dla użytkownika informacje;
- poprawić przejrzystość struktury treści;
- uatrakcyjnić tekst.
Ostatni punkt zdecydowanie najbardziej przyciąga użytkowników. Po pierwsze, ludzie w większości są wzrokowcami i chętniej czytają to, co wygląda estetycznie. Po drugie, zainteresowanie treścią sprawia, że użytkownik dłużej pozostaje na naszej stronie, a to również przekłada się na wyższe wyniki pozycjonowania w wyszukiwarkach. Oznacza to bowiem dla robotów Google’a, iż treści przez nas prezentowane odzwierciedlają rzetelną odpowiedź na frazę poszukiwaną przez użytkowników, czyli stajemy się bardziej atrakcyjni w porównaniu do innych, ogólnych treści konkurencji.
Optymalizacja pod SEO
To ostatni etap realizacji tekstu. Mamy więc już ulokowane frazy kluczowe, wprowadziliśmy nagłówki celem uniknięcia ściany tekstu, tekst zawiera wstęp/rozwinięcie/zakończenie. Optymalizacja tekstu pod SEO jest wisienką na torcie tego procesu.
Formatowanie
- wytłuszczenie fraz kluczowych;
- punktory (tzw. bullet-points)
Linkowanie wewnętrzne
Podsumowując, umieszczamy w treści odnośniki do innych podstron, bardziej szczegółowo omawiających zagadnienia poruszane w naszym tekście. Pamiętajmy, aby nie przesycać treści w linki.
Co nam daje optymalizacja poza treścią?
Aby jeszcze bardziej podnieść pozycjonowanie, warto poświęcić chwilę na optymalizację poza treścią.
W dużym skrócie – dzięki drobnym zmianom w obrębie tekstu, a nie samej treści, poprawiamy funkcjonalność oraz efekt wizualny publikacji.
Wyróżniamy tutaj:
- umieszczenie znaczników, np. „czytaj dalej”;
- dodawanie zdjęć (nie zapominając o konfiguracji tekstu alternatywnego grafiki);
- opracowanie meta-opisów (treść pojawiająca się w wyszukiwarce, zachęcająca do kliknięcia właśnie naszej strony);
- tagi;
- kwestie estetyczne: wyjustowanie tekstu, wprowadzanie akapitów, nagłówków czy pogrubień.
Podsumowanie
Przy wykorzystaniu pewnych prostych narzędzi jesteśmy w stanie podnieść pozycjonowanie naszej strony. W głównej mierze należy się skupić na optymalizacji treści pod SEO, którą następnie można wzbogacić poza nią (tzw. optymalizacja poza treścią). Polecamy skorzystać z tej wiedzy i wprowadzić ją w praktyce już teraz. Do dzieła!
No Comment