Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak to zrobić?
W obecnych czasach coraz więcej osób planuje się przebranżowić. Ma to związek z dynamicznymi zmianami na rynku pracy, rozwojem branży IT oraz automatyzacją niektórych procesów, przez co część zawodów staje się mniej przydatna. Jak więc przygotować się do zmiany zawodu i jaką ścieżkę rozwoju warto wybrać?
Przebranżowienie – co to jest?
O przebranżowieniu mówimy wtedy, gdy dana osoba chce zrezygnować z dotychczasowej pracy i podejmuje się działań w kierunku rozpoczęcia pracy w nowym zawodzie. Aby tego dokonać, zwykle należy zdobyć nowe kompetencje i umiejętności. Przyszły pracownik ma w tym momencie kilka możliwości. Pierwszą z nich jest rozpoczęcie nauki na studiach lub kursach zawodowych. Obecnie wiele z nich można przeprowadzić online, co znacznie ułatwia zdobywanie wiedzy.
Dobrą opcją są także praktyki, wolontariaty czy staże, które umożliwiają zdobywanie cennego doświadczenia. Ważne jest, aby osoba planująca przebranżowienie dobrze poznała branżę, w której chce pracować, perspektywy zatrudnienia oraz ścieżki rozwoju na danym stanowisku.
Przebranżowienie – jaki zawód wybrać?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, zainteresowań i możliwości osoby, która chce zmienić zawód. Przy wyborze nowego zawodu warto sprawdzić, na jakie profesje jest obecnie największe zapotrzebowanie i jakie są możliwości zatrudnienia na to stanowisko.
Sprawdź, Jak napisać skuteczną reklamę produktu?
Obecnie wśród zawodów, które są pożądane na rynku pracy, należy wymienić m.in.:
- logistyk,
- rekruter,
- księgowy,
- programista,
- specjalista AI,
- analityk danych,
- specjalista ds. finansów,
- monter i operator maszyn,
- specjalista ds. marketingu,
- specjalista ds. e-commerce,
- specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Zmiana zawodu – zalety
Zdobycie nowego zawodu, szczególnie takiego, na które jest obecnie zapotrzebowanie, zwiększa szanse na znalezienia lepiej płatnej pracy. Jeśli zdecydujemy się na zmianę zawodu na taki, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami, to z pewnością będziemy czuć się bardziej usatysfakcjonowani i zadowoleni z wykonywania powierzonych zadań.
Przebranżowienie się daje nam również możliwość poznania nowych ludzi z branży oraz nawiązywania nowych kontaktów zawodowych. Jest także elementem naszego rozwoju osobistego i podniesienia naszego statusu.
Zmiana zawodu – wady
Choć zmiana zawodu wydaje się dobrym pomysłem, warto pamiętać, że można przy tym napotkać pewne trudności. Przede wszystkim przebranżowienie się wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Nauka nowych umiejętności może trwać od kilku miesięcy to nawet kilku lat. Co więcej, wiąże się to również z zainwestowaniem funduszy m.in. na kupno kursów, książek czy konsultacji ze specjalistami.
Zmiana zawodu może wywoływać stres i niepewność, co jest oczywiście naturalne na samym początku nowej drogi. Niestety wiele osób z tego właśnie powodu rezygnuje z podjęcia się zatrudnienia w innym miejscu. Jeżeli już wejdziemy do nowej branży, początkowo możemy nie otrzymywać satysfakcjonującego wynagrodzenia, ze względu na brak doświadczenia i bardzo krótki staż pracy.
Czy zmiana zawodu w obecnych czasach to dobry pomysł?
To, czy warto zmienić zawód, zależy od wielu czynników. Osoby, które pracują w szeroko pojętej branży IT, z pewnością będą chciały pozostać w tej branży i dalej się w niej rozwijać. Zmianę zawodu w obecnych czasach powinny rozważyć osoby, którym grozi utrata obecnego zatrudnienia lub perspektywy rozwoju w ich branży są niewielkie oraz ci, których zawód może niedługo przestać istnieć ze względu na automatyzację niektórych czynności.
Przebranżowienie – podsumowanie
- Przebranżowienie to proces zdobywania umiejętności i kwalifikacji, które pozwolą na wykonywanie nowego zawodu.
- Przy wyborze nowego zawodu należy kierować się m.in. zapotrzebowaniem rynku pracy na daną profesję.
- Przebranżowienie się może zwiększyć szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy.
- Nauka nowego zawodu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz funduszy.
- Osoby, które podjęły się nowego zawodu, początkowo mogą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie.
- Zmianę zawodu powinny rozważyć osoby, których obecne stanowiska pracy mogą zostać zautomatyzowane.
Autor tekstu: Agata Soroczyńska
No Comment