Studia i praca, czyli jak pogodzić naukę i zarabianie?
Powiedzenie „biedny jak student” powoli odchodzi do lamusa. Ofert pracy dla studentów nie brakuje, a oni sami chętnie z nich korzystają. Połączenie pracy i studiów dziennych jest możliwe, choć wymaga nieco wysiłku.
Imprezy do bladego świtu, zarwane noce przed egzaminami, setki nowych znajomości i tysiące niezapomnianych chwil – życie studenckie to prawdziwy rollercoaster. Czas studiów często jest również momentem, w którym młodzi ludzie decydują się zdobyć pierwsze zatrudnienie, co – przy tak wielu obowiązkach – nie jest łatwe. Nie jest jednak niemożliwe.
Jak pogodzić pracę i studia?
Podjęcie pracy na studiach to dla młodego człowieka nie tylko furtka do niezależności finansowej lub podreperowania rodzinnego budżetu. To również możliwość zdobycia doświadczenia na rynku pracy, a przy odrobinie szczęścia również w branży, z którą wiąże swoją przyszłość. Te powody kierują studentów ku znalezieniu pracy możliwej do połączenia z nauką. I choć dla studentów zaocznych nie stanowi to większego problemu, to od studentów dziennych praca i studia wymagają sporego zaangażowania.
Praca i studia dzienne
Studia dzienne swoim planem zazwyczaj wypełniają cały tydzień, studenci muszą więc pogodzić łączenie uczelnianych obowiązków z dostępnością dla pracodawcy. Dobrym pomysłem jest znalezienie pracy zdalnej, a takich ofert jest obecnie coraz więcej, począwszy od zleceń dla copywriterów, po udzielanie korepetycji online lub branżę IT. Studenci mogą liczyć też na zarobek, pracując wieczorami i nocami w barach czy kawiarniach. Taka forma zarabiania pieniędzy może się jednak odbić na kondycji fizycznej studenta, który spędzając dnie na uczelni, a wieczory i noce w pracy, będzie prawdopodobnie wyczerpany nadmiarem obowiązków.
Przeczytaj również: Rozwój zawodowy kluczem do sukcesu w pracy!
Rozważ pracę sezonową
Łączenie studiów i pracy niewątpliwie przynosi wiele korzyści, jednocześnie może jednak odbijać się na wynikach w nauce. Biorąc to pod uwagę, warto zastanowić się nad podjęciem pracy sezonowej, np. przy zbiorze owoców, warzyw lub pracując jako kelner w wakacyjnych kurortach. Tego typu zajęcie nie będzie kolidowało z obowiązkami na uczelni i pozwoli odłożyć trochę pieniędzy na nowy rok akademicki.
Studia i praca przygotowująca do zawodu
Pod kątem zawodowym najlepszą opcją byłoby znalezienie pracy związanej z kierunkiem studiów. Pracodawcy często jednak wymagają doświadczenia, którego z oczywistych względów student mieć nie będzie. Można jednak poszukać płatnego stażu, który umożliwi wykorzystanie umiejętności zdobytych podczas studiów, poszerzy zawodowe horyzonty, a jednocześnie umożliwi zarobienie pieniędzy.
Niemal w każdym przypadku studia i praca są możliwe do pogodzenia. Wystarczą odrobina dobrych chęci i odpowiednia organizacja. Podjęcie zatrudnienia zapewni źródło pieniędzy, które młodemu człowiekowi na pewno się przydadzą. Rynek pracy jest na tyle bogaty, że student z pewnością znajdzie dla siebie coś, co zaspokoi jego potrzeby finansowe i będzie możliwe do pogodzenia z nauką.
Autor tekstu: Katarzyna Czekalska
No Comment