Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia
Wybierając się na studia językowe, możemy być pewni, że nabyta wiedza i zdolności mogą nam się bardzo przydać. Szerokie spektrum w wyborze swojej przyszłej drogi zawodowej to zachęcająca perspektywa, prawda? Poza tym taki kierunek edukacji to nie tylko nauka gramatyki, słownictwa i czasów. Możemy liczyć na naprawdę ciekawe i interesujące zajęcia. Chcesz poznać więcej szczegółów? Czytaj dalej!
Oblicze studiów językowych
Czy w dzisiejszych czasach poradzilibyśmy sobie choć jeden dzień bez używania telefonu komórkowego czy internetu? Cóż, również naszym rodzicom, a nawet niektórym dziadkom, ciężko to sobie wyobrazić. W obecnych czasach to konieczność. Jednak do ich obsługi niezbędne jest władanie chociaż jednym językiem zarówno w mowie, jak i piśmie, a to tylko prosty przykład. Dlaczego? Ponieważ gdyby nie ewolucja językowa, nasz świat nie byłby w miejscu, w jakim jest obecnie. Zostawmy jednak historię oraz wątki naukowe i przejdźmy do meritum. Czy warto iść na takie studia?
Po pierwsze, na pewno ich wybór niesie ze sobą zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Wybierając taki kierunek studiów, musimy jednak pamiętać, że są to studia bardzo wymagające. Musimy być przygotowani, że czeka na nas ogrom materiału. Nie oznacza to, że nasza nauka będzie polegała tylko na przyswajaniu stricte samego języka. Program nauczania ma do zaoferowania znacznie więcej. W trakcie studiowania będziemy mieć zajęcia z takich sfer jak:
- literatura i kulturoznawstwo,
- historia danego kraju i jego języka,
- rzemieślnicze użycie języka w kontekście: składni, pragmatyki,
- łacina,
- filozofia.
Wygląda ciekawie i obiecująco, nieprawdaż? Zyskujemy nie tylko umiejętności werbalne i pisemne w kontekście języków, ale również masę wiedzy z innych dziedzin, co możemy stale poszerzać. Pamiętajmy jednak, że w kwestii języka istotne jest, żeby mieć z nim stały kontakt. Nawet wsłuchiwanie się w teksty piosenek, oglądanie filmów czy czytanie książek może ubogacić nasze słownictwo. Spójrzmy teraz, jakie mamy perspektywy na przyszłość.
Przeczytaj także: Metoda LATTE, czyli lekarstwo na spory z klientem
Gdzie możemy dostać zatrudnienie?
Podczas odbywania studiów możemy zdobyć specjalizacje, które otwierają przed nami możliwość, aby zostać: nauczycielem, wykładowcą akademickim czy tłumaczem. Na tym jednak nie koniec. Gdy znamy dobrze język, możemy znaleźć zatrudnienie w takich obszarach jak: hotelarstwo, turystyka czy organizacje międzynarodowe. Podobnie sprawa ma się z dziedziną marketingu czy obszarem IT. Obecnie mnóstwo firm z różnych branż współpracuje z zagranicznym klientami czy inwestorami. Osoba, która dobrze włada językami może objąć porządne i ambitne stanowisko po odbyciu wewnętrznego szkolenia.
Studia językowe – podsumowanie
Zatem podsumowując, czy warto studiować języki? To wszystko tak naprawdę zależy od osobistych wyborów drogi zawodowej i życiowej. Jeśli mamy inne plany na swoją edukację, nie przekreślajmy całkowicie sfery językowej. Znajomość chociaż jednego języka w stopniu podstawowym może nam pomóc, gdy pojedziemy za granicę na wakacje oraz dać satysfakcję, że umiemy się komunikować w innym języku niż ojczysty. Wystarczy pół godziny nauki dziennie, a efekty przyjdą.
Autor tekstu: Michał Skowroński
No Comment