Czy studiowanie dwóch kierunków jednocześnie ma sens?
Jesteś ambitną osobą, która nie boi się nowych wyzwań i ma głód wiedzy? Chcesz się rozwijać, a przy tym nie brak Ci samodyscypliny i zdolności organizacyjnych? W takim razie studiowanie dwóch kierunków jednocześnie brzmi jak pomysł dla Ciebie. Jeśli jednak wciąż się wahasz (a nie ma w tym niczego dziwnego), przeczytaj poniższy artykuł.
Dwa kierunki studiów jednocześnie – co za dużo to niezdrowo?
Trzeba przyznać – ogrom pracy, jaki należy włożyć w studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, może przytłoczyć. Stosunkowo mała ilość czasu wolnego niejednego kandydata może skutecznie odstraszyć. W końcu studia to decyzja wiążąca na kilka lat. Musisz wykazać się dużą dozą samodyscypliny oraz umiejętnością organizowania swojego dnia tak, aby pogodzić ze sobą wiele obowiązków.
Niestety wiąże się to również z ograniczeniem spotkań towarzyskich, a dla wielu osób jest to bardzo istotny aspekt życia. W końcu każdy z nas potrzebuje oddechu, odskoczni od rutyny. Gdy decydujesz się na studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, Twoją codziennością staje się przede wszystkim nauka.
Czy taki trud się opłaca?
Cóż, wszystko zależy od tego, jaki masz cel zawodowy. Myśląc długofalowo, może okazać się, że poświęcenie kilku lat głównie na naukę było grą wartą świeczki. Jeśli tylko przybliży Cię to do wykonywania w przyszłości zawodu marzeń, może warto spróbować. Przygotuj się na wiele pracy, ale również na sporą dozę satysfakcji i dumy z własnych osiągnięć.
Przeczytaj również: Pomysły na lunchboxy do pracy – 5 smacznych i szybkich propozycji
Dwa kierunki studiów – co zyskujesz?
Im więcej wiesz, tym lepiej. Im bogatsze Twoje wykształcenie, tym więcej możliwości zawodowych stoi przed Tobą otworem. Poza tym studia to świetna opcja, by poznać dany kierunek od podstaw pod okiem specjalistów w danej dziedzinie. Z pewnością posłużą Ci pomocą, jeśli nie zrozumiesz jakiegoś zagadnienia.
Studia to również inni ludzie. Być może poświęcisz większość czasu na naukę, ale wspólne projekty wykonywane w grupie mogą stać się pewną formą rozrywki i okazją do nawiązania nowych znajomości.
Plusy:
- Więcej możliwości zawodowych w krótszym czasie
- ciekawsze i bardziej rozbudowane CV
- wiedza, którą możesz zdobyć i wykorzystać w przyszłości, nie tylko w życiu zawodowym
- trening organizacji oraz planowania
- satysfakcja związana z własnym rozwojem
- poznawanie nowych ludzi.
Minusy:
- Czas, który musisz poświęcić na naukę, sesje, zaliczenia…
- stres związany z organizacją swojego życia tak, by nie spędzić go tylko na nauce
- zmęczenie
- mało czasu na odpoczynek i regenerację
- ograniczenie życia towarzyskiego
- wypalenie, znudzenie.
Czy warto studiować dwa kierunki jednocześnie? Tylko Ty możesz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Choć wiele przemawia przeciw temu, jest również całkiem sporo powodów, dla których warto spróbować.
Może okazać się, że choć pasjonują Cię oba kierunki, w jednym z nich kompletnie się nie odnajdujesz. Za to ten drugi będzie strzałem w dziesiątkę. A może obydwa będą wzajemnie się uzupełniać?
Autor tekstu: Ilona Karcz
No Comment