Syndrom oszusta – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Zdarza Ci się czuć niewystarczająco dobrym? Często uważasz, że nie zasługujesz na wyróżnienie, a Twój sukces to dobra wola przypadku? W głębi duszy wiesz, że jesteś gorszy od innych, bo to, co robisz to za mało, by spełnić oczekiwania? Witaj w świecie kłamców, którzy przez brak wiary w siebie i własne talenty boją się rozczarować świat. Zdemaskuj syndrom oszusta i pokonaj swój lęk!
Imposter syndrome – oszust, jakich mało
Wiesz, że istnieje takie zjawisko w psychologii, które dotyka ponad 70% ludzi i poluje na tych najbardziej utalentowanych i zdolnych? Pomyśl sobie, że poddają mu się prezesi wielkich koncernów, hollywoodzkie gwiazdy, znane osoby, które podziwiasz i ta jedna, której nie doceniasz, bo nie wierzysz w jej możliwości, kompetencje i sukcesy. Pora zdemaskować wewnętrznego oszusta, który wmawia Ci, że nie jesteś tak inteligentny, kreatywny i utalentowany, jak inni. Wykonaj test i sprawdź, czy jesteś wilkiem w owczej skórze dla swojego rozwoju.
1. Sabotujesz sukcesy i redukujesz piąty bieg, bo boisz się podjąć nowe wyzwania. Wiesz, że przyjdzie taki moment, w którym pozostali odkryją, że Twoja pozycja to tylko ciąg szczęśliwych splotów zdarzeń i cudzych błędów.
2. Nie wierzysz w swoje kompetencje i czujesz, że odstajesz od innych, bardziej utalentowanych osób.
3. Uważasz, że robisz za mało, nieustannie piętnujesz swoje błędy i stale martwisz się, że nie spełniasz oczekiwań.
4. Dążysz do perfekcji, aby zatuszować swoje braki w wiedzy i doświadczeniu. Ciężko pracujesz za innych.
5. Nie wierzysz w komplementy i pochwały, minimalizując ich znaczenie. Wmawiasz sobie, że nie zasługujesz na podwyżkę i awans.
Imposter syndrome może przyjmować różne style zachowania: od eksperta, któremu nie pozwalasz na błąd, przez solistę, który wszystko robi sam, wiecznie niezadowolonego perfekcjonistę, wyjątkowego supermana i naturalnego geniusza z talentami. To skrajni kłamcy, którzy w Tobie drzemią, a których, na szczęście możesz pokonać!
Przeczytaj także: Hierarchia nagłówków SEO – jak wygląda?
Jak wyleczyć syndrom oszusta i odbudować pewność siebie?
Nie musisz przeprowadzać skomplikowanych egzorcyzmów, by wypędzić z siebie oszusta, który blokuje Twój potencjał. Wystarczy zmienić myślenie.
Poznaj cztery rady, które pomogą Ci odbudować poczucie własnej wartości.
1. Pielęgnuj samoświadomość. Przyznaj się do ograniczeń i skup się na tym, co robisz dobrze, wypunktuj mocne strony i zacznij doceniać małe sukcesy. Codziennie odpowiadaj sobie na pytanie: Co dziś udało mi się zrobić?
2. Zainwestuj w rozwój i naucz się organizować swój czas. Dziel się wiedzą z innymi, organizuj szkolenia, audyty, publiczne przemówienia.
3. Pożegnaj się z nadmiernym perfekcjonizmem. Nie jesteś robotem, a błędy, które popełniasz to wartość, która pomaga Ci się rozwijać. Skup się na pozytywach i unikaj emocjonalnej oceny własnych osiągnięć.
4. Naucz się asertywności i szacunku do samego siebie.
Winston Churchill powiedział kiedyś, że sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu. Nie żyj w toksycznym związku z narracją oszusta, zidentyfikuj się na nowo i pamiętaj, że to, jaki masz obraz siebie, wpływa na całe Twoje życie.
Autor tekstu: Klaudia Granda-Grzesiak
No Comment