UX writing – czym jest i jak pisać zgodnie z jego zasadami?
UX inaczej User Expirience, w tłumaczeniu z języka angielskiego: doświadczenie użytkownika. Nasz artykuł został stworzony w celu zobrazowania tematu tworzenia tekstów UX. Poprowadzimy cię przez cały schemat poprawnego tworzenia takich wpisów i przekażemy jego zasady tak, aby opierały się na zgodności.
Czym jest Ux writing?
UX writing to metoda pisania ścisłych, zrozumiałych tekstów i komunikatów, skupiona przede wszystkim na konsumencie. Ich odbiór powinien być łatwy i przejrzysty tak, aby przyjmujący nie zniechęcił się i nie opuścił strony. Jej głównym celem jest poprowadzenie użytkownika w taki sposób, który pozwoli na jak najłatwiejsze wykonanie zadania.
UX writing spotykamy przede wszystkim zajmując się internetowymi zakupami, umawiając się na wizyty bądź posługując się wszystkim dobrze znanymi aplikacjami. W momencie, kiedy napotykamy na co prawda niewielkie problemy związane z komunikatami – np. nie rozumiemy, w jaki sposób przejść do płatności czy mamy utrudnienia w sposobie kontaktu – od razu jako użytkownicy jesteśmy zniechęceni. Idzie za tym rezygnacja z danego adresu web i włączamy tryb poszukiwania strony, która pozwoli nam szybciej zrealizować zadanie. Dlatego najważniejsze jest skupienie się na konsumencie. Niechęć i opuszczenie strony spowoduje złe doświadczenia. Co za tym idzie? Brak kolejnych odwiedzin adresu, czyli brak zysków.
UX writer pełni rolę naszego wspomagania. Jego komunikaty i działania sprawiają, że nabywamy doświadczenie i to od niego zależy, czy będzie ono negatywne, czy pozytywne. Użytkownikowi zależy na sprawnym przejściu przez cały proces, dlatego też twórca musi skupić się na zaplanowaniu i przekazaniu treści w taki sposób, aby mu to ułatwić. Obecnie na rynku pracy zapotrzebowanie na UX writera jest dosyć wysokie, choć na tego typu stanowiska bardzo często zgłaszają się także copywriterzy, których funkcje skupiają się na kierowaniu do odbiorcy zupełnie innych treści.
UX writing a copywriting – różnice
Oba stanowiska kierują treść tekstową do odbiorcy. Różnica między nimi jest jednak ogromna. Copywriter ma za zadanie skierować się do klienta lub do potencjalnego klienta. Jego teksty opiewają na sformułowaniach, jakim towarzyszą korzyści pomocne w przyszłościowej sprzedaży. UX writer natomiast obiera cel, jakim jest pozostawienie użytkownikowi pozytywnych doświadczeń tak, aby mieć pewność ponownego skorzystania z produktu czy usługi, innymi słowy – krótko, zwięźle i na temat.
Jak pisać UX writing godnie z jego zasadami?
UX writing jest nazywany projektowaniem przy pomocy słów. Przy tworzeniu takiego procesu musimy pamiętać przede wszystkim o współpracy z zespołami projektowymi czy UX designerami. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą sformułować tekst w taki sposób, aby zapewnić konsumentowi pozytywny odbiór, a potencjalnemu sprzedawcy zysk.
- Użytkownik – pierwszy i najważniejszy punkt to skupienie się na odbiorcy. Od nabytego przez niego doświadczenia zależy, czy nasza praca została wykonana poprawnie. Celem tego punktu jest przede wszystkim określenie, do jakiej grupy osób będziemy się kierować. Taki research pomoże w doborze odpowiedniego stylu pisania w stosunku do potrzeb konsumenta.
- Funkcjonalność – treść UX to tekst będący wspomaganiem. Musi zawierać prostą i zrozumiałą treść oraz dawać użytkownikowi poczucie przejrzystości całego procesu. Powinien być stworzony w taki sposób, aby jednostka rozpoczynająca zadanie miała przed sobą zrozumiałe komunikaty niezawierające błędów.
- Krótko, zwięźle i na temat – zależy nam przede wszystkim na jak najszybszym trafieniu do odbiorcy, więc odłóżmy na bok zbędne zdobienia językowe i skupmy się na krótkich sformułowaniach, które będą przede wszystkim niosły pomoc.
- Klarowność – zdania złożone odkładamy na bok. Obecnie bardzo ciężko jest zatrzymać użytkownika na długich tekstach. Pamiętajmy jednak, że stosowanie pogrubień, hiperlinków czy nagłówków wizualnie przyciąga wzrok, a pisanie prostym językiem daje pozytywny odbiór.
- Kreatywność – pozwólmy sobie na stworzenie nowych idei, wstawmy parę humorystycznych microcopy (komunikaty, mini instrukcje czy komentarze), pozwoli nam to odsłonić przed odbiorcą zupełnie inną, nową formę przejścia przez określone zadanie.
Autor tekstu: Patrycja Smagłowska
No Comment