Zasada odwróconej piramidy – jak stosować ją w tekście?
Internetowi użytkownicy tonący w morzu zbędnych informacji, szukają szybkich i prostych rozwiązań na zdobycie rzetelnej wiedzy na nurtujące ich zagadnienia. Aby im w tym pomóc, zapoznaj się z zasadą odwróconej piramidy – czyli metodą pisania artykułów, która błyskawicznie przyciąga uwagę czytelników i tym samym zwiększa Twoją widoczność w sieci.
Jak zdefiniować zasadę odwróconej piramidy?
Jeżeli kiedykolwiek napisałeś wypracowanie na lekcji języka polskiego, to z pewnością zauważyłeś, że ostateczną konkluzję, wniosek czy meritum (zależnie od rodzaju zadania), umieszcza się na samym końcu tekstu. W dziennikarstwie jest zupełnie odwrotnie (stąd nazwa odwróconej piramidy) – to, co najbardziej esencjonalne i przydatne z perspektywy internetowego użytkownika znajduje się właśnie na samym początku. Dlaczego? Dzięki temu zabiegowi użytkownik może błyskawicznie zorientować się, jaki jest temat danego tekstu oraz ocenić, czy warto zagłębiać się w kolejne akapity. A tego właśnie chcemy, prawda?
Struktura tekstu z odwróconą piramidą
Wyobraź sobie piramidę do góry nogami. Górna warstwa, czyli nasz odwrócony fundament to tytuł, lead i pierwszy akapit – to tutaj rozgrywa się akcja, która zadecyduje, czy użytkownik zostanie z naszym tekstem na dłużej. Zazwyczaj te elementy opierają się na regule tzw. 5W (z ang. what, who, when, where, why?), czyli odpowiadają na pytania co, kto, kiedy, gdzie i jak?.
Jeżeli uda nam się pochwycić uwagę czytelnika na tym etapie, przechodzimy wtedy do niższej i węższej części piramidy, czyli wyjaśnienia zagadnienia podanego w temacie, stopniując informacje od najważniejszych do mniej istotnych lub dodatkowych.
Tu w zasadzie artykuł mógłby się zakończyć, ale jeżeli zależy Ci na profesjonalnym podejściu, zawrzyj krótkie podsumowanie wieńczące tekst, które przypomina o jego najistotniejszych punktach.
Dlaczego warto stosować zasadę odwróconej piramidy?
Przyciąga uwagę użytkownika. To newralgiczny punkt całej pracy copywriterskiej. W natłoku milionów gigabajtów informacji dostępnych w sieci, metoda odwróconej piramidy pomoże Ci wychwycić uwagę potencjalnego czytelnika i zachęcić go do „przeskanowania” wzrokiem Twoich treści. To już bardzo dużo.
Natychmiastowo przekazuje esencję tekstu. Taki artykuł w ciągu kilku sekund informuje odbiorcę o najważniejszym przesłaniu tekstu i daje mu sygnał, że warto zaangażować swój czas i energię na dalszą interakcję.
Optymalizuje pod względem SEO. Struktura odwróconej piramidy sprawia, że najistotniejsze informacje oraz słowa kluczowe są zawarte w pierwszym akapicie tekstu, co korzystnie wpływa na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych.
Jak napisać artykuł z odwróconą piramidą – 4 podstawowe zasady
Metoda odwróconej piramidy brzmi niewinnie w teorii, ale w praktyce jej zastosowanie może być nie lada wyzwaniem. Zobacz, co możesz zrobić, aby skutecznie dotrzeć do Twoich odbiorców w sieci:
- Zdefiniuj najważniejsze informacje, które podsumowują Twój tekst. Wykorzystasz je w początkowej części artykułu, która jest kluczowa dla pozyskania uwagi czytelnika.
- Uszereguj dalszą treść w odpowiedniej kolejności, nadając poszczególnym informacjom wagę od najważniejszych do mniej istotnych lub dodatkowych. Dzięki temu utrzymasz zaangażowania czytelnika w kolejnych akapitach. Możesz także zwiększyć przejrzystość treści poprzez użycie listowania lub graficznego wyróżniania ciekawszych treści.
- Pisz treściwie i spójnie. Wyeliminuj z tekstu zbędne informacje, używaj przystępnego języka i krótkich, przejrzystych zdań. Twój odbiorca z pewnością to doceni.
- Zawrzyj słowo kluczowe w tytule, leadzie i pierwszym akapicie. W strukturze odwróconej piramidy jest to szczególnie istotne, gdyż upewnia czytelnika, że znalazł się we właściwym miejscu i jednocześnie przekonuje algorytmy Googla, że Twoja strona zasługuje na lepszą widoczność w sieci.
Zasada odwróconej piramidy – podsumowanie
Metoda odwróconej piramidy jest efektywnym narzędziem tworzenia tekstów w sieci. Pomaga ona odnaleźć odbiorcom interesujące ich treści, a Tobie zwiększa poczytność i pozycję w wyszukiwarce. Piszmy zatem tak, aby inni chcieli nas czytać – czyli według zasad odwróconej piramidy. To naprawdę działa!
Autor tekstu: Weronika Maalouf
No Comment