Duplicate content – kiedy treść szkodzi?
Czy kopiowanie treści jest zawsze szkodliwe? Czy na Twojej stronie internetowej każda linijka tekstu ma niepowtarzalny charakter? W końcu, czy duplicate content wpływa na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google’a? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić unikalność treść zamieszczanych w witrynie i zoptymalizować ją pod kątem SEO.
Duplicate content – po co kopiujemy treści?
Głównym zadaniem content marketingu jest tworzenie funkcjonalnych treści, których celem jest przyciągnięcie i utrzymanie uwagi czytelnika. Im ciekawszy, przydatny i unikalny jest tekst, tym lepszego odbioru można się spodziewać.
Znając tę definicję, łatwo można dojść do wniosku, że materiały powielane, nie przedstawiają dla czytelników i algorytmów Google’a wysokiej wartości. Jednak kluczową rzeczą, w tym przypadku, jest to, skąd kopiujemy content i w jakim celu.
Duplicate content to treści powtarzające się na dwóch lub więcej stronach internetowych. Praktyka taka, nie musi jednak zawsze oznaczać plagiatu. Co więcej, wiele stron chętnie korzysta z tego typu mechanizmów i mimo to, osiąga dobre wyniki wyszukiwania.
Kopiowane treści możemy podzielić na dwie grupy:
- duplicate content – treści powielane w obrębie tej samej witryny, jest to celowe działanie, często spotykane w sklepach internetowych, w których opisy poszczególnych produktów, różnią się jedynie szczegółami;
- copied content – powielanie treści na różnych witrynach, często oznacza plagiat lub cytowanie obszernych fragmentów, bez odpowiedniego oznaczenia.
Różnica praktyk stosowanych w obu przepadkach jest diametralna. Nie tylko z punktu widzenia prawa, ale również wyszukiwarek.
Kopiowanie treści a Google
Google nie lubi powtarzających się treści na różnych stronach internetowych. Jeśli algorytmy wykryją duże fragmenty skopiowanych artykułów, mogą na stronę internetową nałożyć różnego rodzaju sankcję, od obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania, aż po zbanowanie.
W przypadku duplicate content wyszukiwarka nie jest aż tak restrykcyjna. Treść powielana w obrębie jednej strony, nie jest w żadne sposób dyskredytowana. Należy jednak pamiętać o tym, że aby osiągnąć dobrą pozycję w Google’u, na stronie powinno być jak najwięcej unikalnych treści.
Jak walczyć z duplicate content?
Powstawanie duplicate content, często okazuje się być kwestią przypadku. A nawet nie przypadku, a błędu czy zaniechanie ze strony deweloperów, którzy stronę główną lokują na kilku adresach.
Kolejnym powodem powstawania duplicate content są oszczędności czasu i pieniędzy, które skutkują umieszczaniem niemal identycznych opisów na kilku podstronach.
Aby sprawdzić, czy Twoja strona boryka się z tym problemem warto podjęć jedno z 3 działań:
- skorzystać z aplikacji Siteliner, która przeskanuje twoją witrynę i zbada procent powielających się treści;
- użyć narzędzia robots.txt, które blokuje dublowanie treści;
- skorzystać Google’a, po wpisaniu do wyszukiwarki komendy: site:stronax.pl intitle: „słowo Y”, wyszukiwarka wyświetli strony zawierające wybrane słowo.
Podsumowanie
- Duplicate record to treści powtarzające się na konkretnej stronie internetowej.
- Teksty powielane w obrębie jednej witryny nie są dyskredytowane przez Google’a.
- Wyszukiwarki wyżej punktują unikalny content, dlatego należy zadbać, aby treści powtarzających się było jak najmniej.
No Comment