Content hub – sposób na organizację treści na stronie
Content hub to świetny sposób, aby uporządkować treści na stronach, które zawierają kilka zagadnień lub jedno, ale opisane w najmniejszych szczegółach. W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym jest content hub i jak go wykorzystać. Zapraszamy!
Content hub – wprowadzenie
Jeśli mówimy już o organizacji treści na stronie, musimy również wspomnieć o cornerstone content, którego ideą jest stworzenie tematycznego fundamentu strony, wokół którego będzie rozbudowywana treść. Więcej o cornerstone content możecie przeczytać w oddzielnym artykule.
Wracając do głównego tematu tego artykułu – czym jest content hub? Na język polski możemy przetłumaczyć to jako “koncentrator treści”. Cała idea polega na stworzeniu centrów informacji, do których będziemy „wrzucać” wszystkie treści dotyczące głównego tematu.
Wygląda to mniej więcej tak: podstawą jest merytoryczny, obszerny artykuł, w którym umieszczamy linki do treści omawiających poszczególne zagadnienia w szczegółach.
Content hub – jak go stworzyć?
Ta metoda jest odpowiednia zarówno dla istniejących już stron, jak i dla witryn, które dopiero startują. W obu przypadkach procedura jest identyczna.
Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście temat. Musi być obszerny (musimy mieć o czym pisać) i musi mieć duży potencjał wyszukiwawczy (powinien być wyszukiwany co najmniej w stopniu średnim). Ważnym aspektem jest również intencja wyszukiwawcza – search intent – na którą ma odpowiadać. Nam chodzi o chęć poszerzenia wiedzy.
Poniżej omówimy trzy kroki, które pomogą nam w stworzeniu content hub.
- Zebranie tematów – wspomnieliśmy o tym powyżej. Każdy z nich musi być obszerny, aby było, o czym pisać oraz musi mieć wysoki potencjał wyszukiwawczy, ponieważ zależy nam na budowie pozycjonowania, a popularny temat da lepsze wyniki. Na końcu sprawdźmy, czy nasze słowa kluczowe odpowiadają na intencję wyszukiwawczą, która służy poszerzeniu wiedzy.
- Rozbudowa tematów – ten krok przypomina rozebranie tematu głównego na czynniki pierwsze, aby mieć więcej zagadnień na artykuły. Warto skupić się na takich, które mają wysoki potencjał wyszukiwawczy – zupełnie jak w kroku 1.
- Linkowanie wewnętrzne – czyli wisienka na torcie. Jak już mamy napisany nasz „koncentrator treści”, czyli główny artykuł, teraz musimy zadbać o zamieszczenie w nim linków odsyłających do podstron. Pamiętajcie o umieszczeniu linków odsyłających do strony głównej w każdej z podstron – to wpłynie pozytywnie na ocenę algorytmów Google’a.
Jakie korzyści płyną z “koncentratorów treści”?
Wiemy już, jak stworzyć content hub. Teraz pokażemy Wam kilka korzyści płynących z tej metody, aby zachęcić Was do wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce.
Większy komfort użytkowników
Jednym z czynników, które przyciągają czytelników, jest łatwość poruszania się po stronie. Posegregowanie informacji zwiększy przejrzystość strony. A tym samym komfort użytkowników i tzw. engagement rate (współczynnik zaangażowania, czyli ilość czasu, jaką użytkownik spędza na stronie).
Lepsza ocena od Google
Google lubi promować merytoryczne i użyteczne treści. Przejrzyste ułożenie treści na stronie ułatwi wyszukiwarce ocenę strony. Co więcej, może nawet poskutkować uzyskaniem topical authority, co korzystnie wpływa na pozycjonowanie.
Content hub – podsumowanie
- Content hub to inaczej „koncentrator treści”, czyli miejsce, gdzie gromadzimy treść związaną z jednym tematem.
- Koncentrator treści jest dobrym rozwiązaniem dla każdej witryny.
No Comment