Linkowanie wewnętrzne – czy jest kluczem do optymalizacji strony?
Poznaj jedną z dróg strategii marketingowej, która ma na celu doprowadzić do zoptymalizowania strony. Teksty zawierające linkowanie wewnętrzne powinny być zbudowane zgodnie z zasadami SEO oraz przedstawiać treść o wartości merytorycznej.
Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – poznaj pojęcia
Jak sama nazwa wskazuje linkowanie wewnętrzne odnosi się treści w obrębie danej strony. Tekst za pomocą kotwic, odsyłacza przenosi użytkownika w inne miejsce w tej samej strony, domeny. Z kolei zewnętrzne ma na celu przekierowanie czytelnika na inną stronę, inne miejsce w Internecie.
Jeżeli omawiamy zagadnienie linkowania, warto wyjaśnić pojęcie anchor textu. Jest to tak zwany tekst kotwica, pod którym kryje się odnośnik do podstrony. Po kliknięciu użytkownik Internetu jest przeniesiony do kolejnej treści.
Gdzie umieścić linkowanie wewnętrzne?
Oto kilka przykładów gdzie możemy umieścić linkowanie wewnętrzne na danej stronie:
- menu główne,
- teksty, artykuły,
- menu boczne,
- nawigacja,
- mapa strony tzw. stopka
Jaki cel niesie ze sobą linkowanie wewnętrzne?
Głównym więc zadaniem umieszczenia linkowania wewnątrz danej strony, jest polepszenie jej widoczności dla algorytmów Google. Dla użytkownika Internetu przynosi również korzyści, ułatwia poruszanie się w obrębie strony. Podczas czytania treści, linkowanie wewnętrzne sprawia, że czytelnik pozostaje dłużej na stronie. Tym samym możliwość szybko przenieść się do tematów, którymi zainteresował się. Podstrony, do których odsyłamy użytkownika, zwiększają swoją widoczność dla robotów wyszukiwarek, stają się bardziej wartościowe. Przede wszystkim strony, które swoją strukturą pozwalają łatwo i czytelnie poruszać się odbiorcy, budują pozytywny wizerunek marki, firmy.
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę przy stosowaniu linków wewnętrznych?
Podpowiemy w kilku punktach, jak zrobić to dobrze, aby linkowanie wewnętrzne przyniosło założone efekty. Na te aspekty zwróć uwagę:
- link wewnętrzny w postaci czystego adresu URL używamy jak najrzadziej,
- w ostateczności używamy również linkowania z anchorami typu: sprawdź, czytaj dalej,
- linki w starszych wpisach przenoszą czytelnika do nowszych treści,
- starsze wpisy, które zawierają linkowanie, należy poddawać weryfikacji pod względem aktualności poruszanego tematu,
- fraza użyta do linkowania wewnętrznego to tzw. long tail,
- linki wplatamy w tekst w sposób naturalny,
- nie przesadzamy z ilością linków wewnętrznych w jednym tekście, więcej nie znaczy lepiej;)
Kilka słów na koniec
Podsumowując, jednym z istotnych elementów linkowania wewnętrznego w tekście jest dobór słów kluczowych. Unikamy wyrazów, które mają dużą ilość wyszukiwań, ale nie przynoszą zmian na stronie. Będą to słowa jak dom, warsztat, fryzjer itp.
Odpowiednio przygotowane linki wewnętrzne przynosi zyski w postaci ruchu na stronie, sprzedaży, ale także zwiększa pozycję na stronach podczas wyszukiwania. Przez zastosowania linkowania wewnętrznego strona staje się atrakcyjna dla algorytmów.
No Comment