Teksty zapleczowe – poradnik tworzenia
Z pozoru najprostsze czynności potrafią stwarzać sporo trudności. Warto więc wiedzieć, jak je wykonywać. Do tej grupy można zaliczyć teksty zapleczowe, dlatego w tym artykule przedstawimy poradnik na temat ich tworzenia!
Czym są teksty zapleczowe?
Definicja tłumaczy, że tekstami zapleczowymi nazywamy artykuły przeznaczone do publikacji na stronach zapleczowych, a ich głównym zadaniem jest zwiększenie pozycjonowania poprzez stosowanie tematycznych fraz kluczowych. Firmy stosują tego typu teksty przede wszystkim ze względów promocji strony internetowej.
Teksty pod kątem pozycjonowania oceniają algorytmy. Dlatego należy skupić się zwłaszcza na przejrzystości oraz merytoryce. Dobrym pomysłem jest też zamieszczanie linków, gdyż one także mają duży wpływ na SEO.
Tworzenie tekstów zapleczowych – najważniejsze zasady
Wiemy już, czym są teksty zapleczowe, więc czas zająć się teraz praktyką. Kluczowe są dwie zasady.
Jakość
Bez niej, nie ma sensu nawet się zabierać za pisanie tekstów zapleczowych. Oczywiście firmom nie chodzi o tworzenie artykułów naukowych, ale merytoryka nigdy nie zaszkodzi, a z dużą dozą pewności można stwierdzić, iż pomoże.
Forma
Musimy pamiętać, żeby teksty były przejrzyste. Muszą też mieć wystarczającą dla danego tematu objętość, aby zagadnienie było wyczerpane. To bardzo dobrze odbierają algorytmy.
Jak napisać dobry tekst zapleczowy?
Jakość i objętość są częścią odpowiedzi na to pytanie. Jednakże tylko częścią, ponieważ trzeba też pamiętać o kilku innych czynnikach.
Budowa
W skład budowy mamy na myśli głównie takie elementy, które realnie mogą zwiększyć pozycjonowanie. Oto najistotniejsze z nich.
Nagłówki
W tym elemencie trzeba pamiętać o zasadzie „od ogółu do szczegółu”. Na początku np. rozdziału umieszczamy bardziej ogólne nagłówki, a później szczegółowe. Wielkość również jest zmienna. Im szerszy temat, tym większe nagłówki.
Frazy kluczowe
W tekstach zapleczowych zamieszczamy frazy kluczowe. Ich wielkość procentowa względem całej treści powinna wynosić od 0,5% do 3%. Warto część z nich zastosować w nagłówkach, gdyż ma to pozytywny wpływ na pozycjonowanie.
Q&A i FAQ
Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Dzieje się tak chociażby z tego względu, iż możemy wtedy udzielać odpowiedzi na rzadziej powtarzające się pytania. Przy okazji zwiększamy merytorykę i jakość tekstu.
Jakie zawierać informacje w tekstach zapleczowych?
Pozostaje nam jeszcze dowiedzieć się, jakie informacje zawierać w tego typu tekstach.
Musimy pamiętać o ścisłej tematyce. Odchodzenie od danego zagadnienia nie jest dobrze odbierane przez algorytmy. Jeżeli mamy firmę, która zajmuje się konkretną branżą, to nie piszmy o innych usługach.
Warto też tworzyć atrakcyjne zagadnienia, czyli takie, które dobrze by się czytało w innych rodzajach tekstów. Wyszukiwarki lepiej odbierają interesujące tematy. Algorytmy też analizują takie elementy.
Teksty zapleczowe – czy wysoka jakość jest obowiązkowa?
Wyżej pisaliśmy o jakości, natomiast nie jest ona obowiązkowa. Idealny tekst zapleczowy charakteryzują się wprawdzie nią, ale nie musi być tak zawsze.
Czynnikami wpływającymi na to są chociażby czas i cel. Teksty zapleczowe nie mają zabierać nam tyle czasu, co chociażby artykuły naukowe. Ponadto mamy inny cel do wykonania, a mianowicie wzrost pozycjonowania.
Można więc tworzyć różne teksty zapleczowe. Jedne mogą być bardziej merytoryczne, a drugie mniej. Dzięki temu zachowamy odpowiedni balans i przy okazji zaoszczędzimy trochę czasu, nie tracąc na wykonaniu naszego celu.
Jakie teksty zapleczowe tworzyć?
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Jest za dużo czynników, takich jak branża, konkurencja, ilość wpisów, czy określona strategia content marketingu. To one decydują, jakie teksty zapleczowe tworzyć.
My pokazaliśmy natomiast model skutecznego tekstu tego typu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdej firmie może przypaść on do gustu. Jest to całkowicie normalne, gdyż nie wszyscy mają takie same biznesowe strategie i pomysły.
Teksty zapleczowe – podsumowanie
- Teksty zapleczowe to artykuły przeznaczone do publikacji na stronach zapleczowych.
- Ich głównym zadaniem jest zwiększenie pozycjonowania poprzez stosowanie tematycznych fraz kluczowych.
- Do jednych z najważniejszych zasad przy ich tworzeniu należą jakość oraz forma.
- W budowie tekstów zapleczowych należy pamiętać o zamieszczaniu nagłówków, fraz kluczowych, a także Q&A i FAQ.
- Trzeba również pamiętać o ścisłej tematyce i atrakcyjnych zagadnieniach.
- Wysoka jakość nie jest obowiązkowa, gdyż dużo zależy od strategii firmy.
No Comment