Jak zbudować markę osobistą?
Aktywne budowanie marki osobistej (personal branding) jest dziś nieodłącznym elementem wielu zawodów. Współcześnie tworzy się ją głównie w Internecie, na portalach społecznościowych. Jest ona kluczowa w procesach rekrutacyjnych i w zdobywaniu nowych klientów. Jak więc ją budować, by była skuteczna?
Czym jest marka osobista?
Marka osobista to sposób postrzegania firmy, pracownika, kandydata na stanowisko przez klientów, współpracowników i pracodawców. Na wizerunek ten składają się przede wszystkim:
- umiejętności;
- doświadczenie;
- jakość usług czy produktów.
Prócz nich istotne są również kultura osobista oraz wygląd osoby kreującej markę, czyli m.in.:
- sposób ubierania się;
- gestykulacja;
- ton głosu;
- stosowane słownictwo.
Najprościej mówiąc – marka osobista to wszystko, co dana osoba sobą reprezentuje: od wyglądu, przez doświadczenie i wartości, aż do umiejętności interpersonalnych.
Komu potrzebna jest marka osobista?
Jeszcze kilka lat temu budowanie marki osobistej w Internecie było praktykowane głównie przez osoby znane także z innych mediów: przez muzyków, aktorów bądź polityków. Dziś jednak, w dobie cyfryzacji, personal branding jest istotny dla każdej osoby, która chce przyciągnąć do siebie klienta – czyli także dla lekarzy, pisarzy. nauczycieli i wielu innych.
Zdawać by się mogło, że osoby wykonujące np. zawody medyczne nie muszą reklamować swoich usług w Internecie, jednak jest wręcz przeciwnie – w szczególności w przypadku osób prowadzących własną działalność.
Lekarz, wypowiadając się w Internecie o swojej pracy, zdobywa zaufanie potencjalnych pacjentów i tworzy z nimi więź, przez co zwiększa szanse na to, że staną się jego pacjentami na dłużej.
Wybierając lekarza, pacjent chce mieć do niego zaufanie, a poznanie go przed pierwszą wizytą za pomocą mediów może pomóc to zaufanie zdobyć. Lekarz przestaje być wówczas anonimowym nazwiskiem i staje się konkretną osobą, co jest kluczowe w zbudowaniu relacji z pacjentem.
Jak zacząć budować swoją markę osobistą?
Marka osobista budowana jest długo, na przestrzeni lat, jednak by była ona skuteczna, należy tworzyć ją w sposób przemyślany już od samego początku. Przed rozpoczęciem działalności w mediach społecznościowych warto odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania:
- jaki jest cel działalności naszej marki – czy chcemy sprzedać produkt, czy może podzielić się ekspercką wiedzą;
- jak chcemy, by nas postrzegano – czy jesteśmy osobą tradycyjną, a może jednak cenimy sobie nowatorskie podejście;
- kto ma być naszym odbiorcą, klientem – czy tworzymy dla nastolatków, mężczyzn, kobiet, czytelników romansów, a może przyszłych uczniów.
Odpowiedzi na te pytania są podstawą w budowaniu marki osobistej i bazą dla zachowania spójnego wizerunku w mediach, co istotne jest nie tylko dla osób aktywnie działających na rynku, lecz także dla początkujących pracowników.
Przeczytaj również: Cele SMART w rozwoju osobistym, czyli jak mądrze zawieszać poprzeczkę
Jaki komunikator wybrać do budowania marki osobistej w Internecie?
Czy tworzenie contentu na wielu portalach jest opłacalne? I tak, i nie.
Należy pamiętać, że algorytmy są bezlitosne i by trafiać do jak największej ilości odbiorców, należy publikować każdego dnia. Dlatego jeśli nie mamy do dyspozycji grupy specjalistów do marketingu, którzy będą zajmować się treściami w mediach, warto skupić się na jednym komunikatorze i na nim publikować wartościowe treści.
Jednak jaki komunikator wybrać? To zależy od tego, kto jest naszym odbiorcą. Jeśli wydawca książek dla młodzieży chce trafić do swojej grupy odbiorców, najwięcej znajdzie ich na TikToku. Jeśli jednak grupą odbiorców są osoby od 30. roku życia wzwyż, reklamowanie się na TikToku nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Tworzenie marki osobistej – praktyczne rady
Po wyborze portalu odpowiedniego do kreowania marki osobistej należy zastanowić się nad treściami, które się na nim pojawią, i sposobem ich prezentacji. Kluczem do sukcesu jest zachowanie spójności przekazu i wyróżnienie się spośród konkurencji. Jak to zrobić?
- Użyj swojego głosu – wielu twórców internetowych wzbrania się przed pokazywaniem swojej twarzy i nagrywaniem filmów, na których się wypowiadają. Warto jednak pamiętać, że przekaz od konkretnej osoby jest zdecydowanie bardziej wiarygodny od anonimowego. Jeśli co jakiś czas omówimy zagadnienie osobiście, odbiorcy łatwiej zbudują z nami osobistą więź, co przekuje się tylko na naszą korzyść.
- Daj się zauważyć – gdy masz taką możliwość, występuj u innych twórców, pisz z nimi posty, udzielaj się w mediach i bierz udział w konferencjach, a co najważniejsze – mów o tym na swoim profilu, wstawiaj zdjęcia bądź filmiki.
- Nie stój w miejscu – stawiaj na rozwój – jest to niezwykle ważny krok w budowaniu marki. Dokształcaj się, obserwuj osoby działające w twojej dziedzinie, pokaż klientom, że znasz najnowsze trendy.
Podsumowanie
Budowanie marki osobistej to wielopoziomowe zadanie. Jest ono podstawą funkcjonowania na rynku, warto więc w nie inwestować i przeprowadzać je w sposób zaplanowany.
Autor tekstu: Anna Słomińska
Początkująca copywriterka i korektorka, absolwentka filologii polskiej o specjalności edytorskiej. Nieustannie pogłębia wiedzę o języku, badając jego możliwości. Uważa, że każdy temat jest ciekawy, jeśli tylko opowiada się o nim z pasją.
No Comment