Błędy w marketingu – czym są?
Przy tworzeniu treści zwraca się szczególną uwagę na wymogi, jakie muszą one spełniać, aby mogły stać się wartościowymi narzędziami działań content marketingowych. Copywriterzy często, skupiając się na różnych aspektach dotyczących pozycjonowania i optymalizacji tekstu, nie zwracają uwagi na poprawność językową swojego dzieła. Błędy w marketingu mogą powodować wiele negatywnych następstw. Które z takich uchybień są najczęściej spotykane, jakie efekty mogą wywołać i co robić, aby się ich ustrzec? W celu odpowiedzi na te pytania powstał niniejszy artykuł.
Błędy w marketingu – rodzaje lapsusów językowych
Język polski nie należy do najłatwiejszych na świecie nawet jako ojczysta mowa. Przysparza wiele problemów w posługiwaniu się nim zarówno w mowie, jak i w piśmie. Najczęściej spotykane błędy językowe:
- gramatyczne (składniowe, fleksyjne) – błędy w postaci nieprawidłowej konstrukcji zdania. Brak lub niewłaściwa odmiana wyrazów, mogą być przyczyną mylnej interpretacji przekazu treści;
- leksykalne (słownikowe – wyrazowe, frazeologiczne, słowotwórcze) – pomylenie znaczenia wyrazów lub nieprawidłowe ich zestawienie, stosowanie pleonazmów. Nadużywanie zapożyczeń, wyrazów modnych, zaimków, powtórzenia są to pomyłki często niezauważalne, ale wciąż pozostają błędami;
- stylistyczne – użycie wyrazów niepasujących do stylu, charakteru lub funkcji wypowiedzi. Nadużywanie zbędnych słów i metafor. Błędy te mogą doprowadzić do powstania dwuznaczości przekazu;
- ortograficzne – nieprawidłowy zapis liter, omyłki związane z zasadami pisowni małą bądź wielką literą, łącznej lub rozdzielnej itd. Powstawanie tych błędów najczęściej powodowane jest nieznajomością zasad pisowni;
- interpunkcyjne – polegają na niewłaściwym użyciu znaków interpunkcyjnych, na ich braku lub zbyt częstym zastosowaniu. Niewłaściwie postawiony przecinek może zmienić sens całego zdania.
Jaki wpływ na jakość przekazu mają błędy marketingowe?
Niepoprawna pisownia powoduje, że treści tworzone na potrzeby działań content marketingowych mogą wywołać negatywne reakcje wśród odbiorców. Czytelnicy odczuwają je jako niedbałość lub brak profesjonalizmu podmiotu, na którego potrzeby je stworzyliśmy. Osoba czytająca tekst najeżony błędami może odnieść wrażenie braku szacunku autora do czytelnika.
Dodatkowo taki content nie wzbudza zaufania do marki prezentującej swój wizerunek na podstawie publikowanych treści. Błędy w marketingu stanowią przyczynę zaburzeń komunikacji między nadawcą treści a czytelnikiem. Powodują powstawanie niejasnego lub niewłaściwie odbieranego przekazu, nierzadko kłócącego się z intencjami podmiotu, w którego imieniu został wyrażony.
Wszystkie wyżej wymienione negatywne zjawiska powstałe z przyczyny wystąpienia błędów w treści powodują spadek konwersji i utratę dobrego wizerunku firmy bądź osoby, której dedykowana jest dana witryna, czy blog.
Błędy w marketingu – przyczyny powstawania
Brak znajomości zasad pisowni czy niedbałość często powodowana lenistwem nie zawsze są przyczynami powstawania błędów. Na pojawianie się omyłek w tekście mogą mieć wpływ także inne okoliczności niezwiązane z ignorancją autora.
Należą do nich m.in.:
- pośpiech – nierzadko goniące terminy przyczyniają się do powstania niezamierzonej niedbałości ze strony autora;
- złe samopoczucie – brak snu lub choroby mogą przyczynić się do spadku koncentracji;
- problemy ze wzrokiem – nie trzeba tłumaczyć, że słaby wzrok czy brak odpowiednio dobranych okularów skutkuje jakością pracy;
- rozproszenie uwagi – w sytuacji, kiedy wykonuje się kilka rzeczy naraz bądź pracuje w obecności innych osób, ciężko jest o pełne skupienie;
- ciągłe pisanie bez robienia przerw – powoduje zwiększenie liczby popełnianych błędów, z przyczyny nadmiernego wyczerpania umysłowego.
Może wydawać się, że są to błahe pobudki popełniania omyłek, ale należy wziąć je pod uwagę, ponieważ mogą wywołać niepożądane efekty, które znajdą swoje odbicie w powstawaniu błędów w marketingu.
Sposoby zapobiegania omyłkom językowym
Po ukończeniu pracy nad tekstem należy go przeczytać, najlepiej kilka razy, można dać też go do wglądu innej osobie. Swoje dzieło można również sprawdzić za pomocą łatwo dostępnych programów do korekcji tekstów. W razie najmniejszych wątpliwości należy skorzystać z pomocy fachowej literatury. Na czele ze słownikiem języka polskiego, który jest najrzetelniejszym źródłem wiedzy lingwistycznej.
Podsumowanie
Podsumowując, wiadomo, że nikt nie jest nieomylny, nawet programy komputerowe służące korekcie błędów nie we wszystkich przypadkach okażą się doskonałe. Autor, który chce ustrzec się błędów, powinien nieustannie uzupełniać swoje braki w dziedzinie zasad pisowni i stale pogłębiać wiedzę związaną z prawidłowym przekazywaniem swoich myśli. Błędy, które w jakiś sposób przedostaną się do przestrzeni publicznej, mogą spowodować materialnie negatywne skutki, takie jak spadek obrotów firmy lub odwiedzin strony, czy bloga.
No Comment