Marketing szeptany – co to jest?
We współczesnym świecie zaufanie do tradycyjnej reklamy stale maleje. Ludzie są coraz mniej podatni na standardowe metody marketingowe. Dowiedz się, w jaki sposób możesz budować autentyczność swojej marki i odkryj, czym jest marketing szeptany!
Czym jest marketing szeptany?
Marketing szeptany (whisper marketing) to technika marketingowa polegająca na spontanicznym informowaniu klientów o zaletach danego produktu bądź usługi.
Informacja marketingowa dociera do odbiorcy za pomocą bezpośredniego, ustnego przekazu. Najczęściej stosuje się takie formy jak: bezpośrednia dyskusja czy opowiadanie.
Jak działa marketing szeptany?
Marketing szeptany opiera się na zwiększeniu świadomości oraz wzmocnieniu wizerunku marki na rynku. Dzięki przekazywaniu informacji marketingowych między konsumentami w sposób bezpośredni Twoja firma stanie się wiarygodna zarówno w oczach dotychczasowych, jak i potencjalnych klientów.
Jeżeli nadal nie jesteś przekonany do marketingu szeptanego, przypomnij sobie, ile razy kupiłeś coś z polecenia znajomych czy bazując na pozytywnych opiniach osób trzecich testujących produkt na portalach społecznościowych.
Whisper marketing – przykłady
Mechanizm marketingu szeptanego najlepiej jest zrozumieć na podstawie praktycznych przykładów.
Jedną z firm wykorzystujących marketing szeptany jest Netflix, który z okazji premiery nowego sezonu serialu organizował w różnych miastach tematyczne eventy związane premierą. Wzbudził tym samym dyskusję na temat produkcji i z pewnością przyciągnął ogromną liczbę widzów.
Kolejnym przykładem jest Coca-Cola oraz akcja „Share a Coke”. Kampania polegała na zamieszczeniu na butelkach od napoju różnorodnych imion. Imiennicy kupowali Coca-Colę ze swoim imieniem a następnie wstawiali zdjęcia na media społecznościowe.
Z pewnością istnieje wiele innych przykładów marketingu szeptanego, o których nie miałeś pojęcia.
Przeczytaj również: Czym jest marketing SMS i czy warto go stosować?
Strategie marketingu szeptanego
Pamiętaj, że istnieją różne strategie marketingu szeptanego. Wybierz najkorzystniejszą i dopasowaną do charakteru Twojej firmy.
Buzz marketing
Buzz marketing jest używany w marketingu szeptanym na określenie wywołania bezpośredniej dyskusji wśród społeczności na temat produktu czy usługi. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ wskazana technika jest nastawiona na spowodowanie „szumu”. Nietrudno domyślić się, iż chodzi o zwiększenie świadomości, ciekawości oraz rozpoznawalności przedmiotu dyskusji.
Współpraca z influencerami
Współpraca z rozpoznawalnymi influencerami jest jedną z najbardziej efektywnych strategii. Media społecznościowe są potężnym narzędziem, które generuje duże zyski oraz zapewnia sprawne funkcjonowanie systemu rekomendacji produktów. Pamiętaj, że ludzie chętniej ufają osobom, których życie śledzą na bieżąco.
Programy lojalnościowe i rekomendacyjne
Możesz zachęcać klientów do polecenia Twoich produktów poprzez oferowanie różnych zniżek czy zbierania punktów, które można wymienić na rabaty bądź nagrody. Zaoferuj klientowi wstawienie relacji na Instagramie z oznaczeniem Twojego produktu i sprawdź, ilu nowych klientów wyrazi chęć poznania Twojej firmy.
Marketing wirusowy
Polega na sytuacji, w której klienci udostępniają między sobą treści związane z Twoją firmą, produktami czy usługami. Najpopularniejsze formy to: materiały wideo czy memy.
Eventy
Organizuj tematyczne eventy. Sprawią, że znacznie zwiększysz popularność Twoich produktów. Wiele firm kosmetycznych korzysta z takich rozwiązań a eventy przez nie organizowane biją rekordy popularności.
Marketing szeptany – czy warto?
Nie wiesz, czy marketing szeptany jest dla Ciebie? Sprawdź zalety oraz wady, które kryją się za tym pojęciem.
Zalety marketingu szeptanego
Oto przykładowe zalety stosowania marketingu szeptanego, o których istnieniu nie jesteś świadomy:
- niski koszt – w porównaniu z zaawansowanymi kampaniami marketingowymi koszt marketingu szeptanego jest znikomy;
- pozyskanie ambasadorów dla Twojej marki;
- spontaniczność przekazu;
- wzrost sprzedaży Twoich produktów bądź usług;
- wzrost zaufania do Twojej marki;
- zwiększenie autentyczności Twojej marki;
- długofalowe efekty – pozytywne opinie o Twojej firmie mogą być przekazywane
„z ust do ust” przez długi okres.
Wady marketingu szeptanego
Nie sposób jest pominąć potencjalnych ryzyk, które mogą być skutkiem zastosowania marketingu szeptany. Zwróć uwagę na:
- szybkie tempo rozprzestrzeniania się negatywnych opinii;
- tworzenie fałszywych recenzji;
- ryzyko kontrowersji;
- brak bezpośredniej kontroli nad przekazem informacji.
Whisper marketing – narzędzie nowoczesnego biznesu
- Marketing szeptany to technika marketingowa polegająca na spontanicznym informowaniu klientów o zaletach Twoich produktów czy usług.
- Marketing szeptany przybiera różnorodne formy. Dopasuj strategię do własnych potrzeb i ciesz się satysfakcjonującymi wynikami.
- Zastanów się, czy zalety marketingu szeptanego przeważają nad wadami
i rozpocznij swoją innowacyjną przygodę marketingową.
Autor tekstu: Paulina Paszkiewicz
Na co dzień łączy studia prawnicze z pracą w kancelarii prawnej. Zdobyte doświadczenie zawodowe, w szczególności z zakresu redagowania pism procesowych, przekłada na pasję do tworzenia treści o różnorodnej tematyce. Copywriting traktuje jako świetną okazję do stałego poszerzania wiedzy. Prywatnie miłośniczka kryminałów oraz entuzjastka kawy.
No Comment