Small talk – czym jest i jak prowadzić takie rozmowy?
Czy zdarzyło Ci się doświadczyć niezręcznej ciszy, będąc gdzieś z nowo poznaną osobą? Chociaż istnieją tysiące tematów, na które można by porozmawiać, paradoksalnie w głowie często mamy wtedy pustkę, a narastająca presja, by przerwać niekomfortowe milczenie, bynajmniej nie pomaga. Jak zatem wybrnąć z takich sytuacji? Z odsieczą przychodzi nam small talk.
Small talk – co to takiego?
Small talk (z ang. dosłownie „mała rozmowa”) jest to forma pogawędki na niezobowiązujące tematy, która ma na celu rozluźnienie atmosfery, czy też zapobiegnięcie wcześniej wspomnianej niezręcznej ciszy. Jest ona stosowana głównie w sytuacjach, kiedy rozmówcy nie znają się za dobrze, i może otworzyć drogę do dalszej, swobodnej konwersacji.
Tematy do small talków
Jakie zatem tematy poruszać, skoro powinny być one niezobowiązujące? Istnieją dziedziny uniwersalne, które sprawdzą się w dowolnych rozmowach, niezależnie od tego, kto jest naszym rozmówcą. Poniżej kilka z nich:
- Podróże;
- Zainteresowania;
- Książki;
- Kinematografia;
- Kulinaria;
- Rozrywka;
- Praca;
- Pogoda;
- Sport.
Z uwagi na grzeczność i chęć zachowania miłej atmosfery, stanowczo unikajmy rozmów o polityce, religii czy światopoglądzie. Nie wpisują się one w etykietę small talku i powinny być omijane szerokim łukiem.
Zwróćmy również uwagę na fakt, że tematy możemy dobierać do danego rozmówcy i okoliczności, np. jedząc z kimś lunch naturalniejszą może być rozmowa o jedzeniu i restauracjach niż o sporcie.
Przeczytaj również: Public relations w pigułce
Jak prowadzić small talk?
Wiedząc już, co kryje się pod pojęciem „small talk” i o czym można konwersować, dowiedzmy się, jak prowadzić takie rozmowy. Poniżej kilka zasad, których wcielenie w życie zapewni sukces na płaszczyźnie komunikacyjnej:
- Skup się na swoim rozmówcy i okazuj mu zainteresowanie – to kwestia kluczowa w każdej rozmowie. Jeśli ktoś nie czuje, że drugiej stronie zależy na tym, by usłyszeć, co ma do powiedzenia, łatwo zamknie się w sobie. Dlatego tak istotne jest okazywanie zainteresowania i szacunku naszemu rozmówcy, m.in. poprzez np. odstawienie telefonu i skupienie się na drugiej osobie.
- Aktywnie słuchaj – umiejętność aktywnego słuchania zakłada nie tylko dawanie przestrzeni na czyjąś wypowiedź, ale również powstrzymywanie się od wypowiadania własnych opinii.
- Zadawaj otwarte pytania – otwarte pytania zostawiają pole do rozwinięcia wypowiedzi i powodują, że rozmowa nabiera głębszego charakteru.
- Unikaj tematów tabu – tematy tabu, takie jak polityka czy religia, kłócą się z niezobowiązującym stylem small talku i mogą wprowadzić niepotrzebne napięcie.
Czy warto praktykować small talk?
Umiejętność prowadzenia small talków nie należy do najtrudniejszych do zdobycia, wpływa jednak znacząco na pewność siebie i jakość naszych konwersacji. Zaproponowane w artykule tematy sprawdzą się w rozmaitych sytuacjach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mając w głowie kilka z tych zagadnień oraz pamiętając o zasadach pogawędek typu small talk, zostaniemy wspaniałymi rozmówcami, jak i zyskamy komfort i swobodę w nawiązywaniu nowych znajomości.
Autor tekstu: Zuzanna Dach
Miłośniczka słowa, muzyki, dobrego jedzenia i tego, co niemainstreamowe. Pisanie to jej pasja, a zaangażowanie – drugie imię. Specjalizuje się głównie w krótkich formach literackich i nie ma wyrazu, do którego nie znalazłaby rymu.
No Comment