Cele marketingowe – formułowanie
W 2021 rok wszyscy wchodzą z nadzieją, że przyniesie on lepsze wyniki sprzedażowe, niż miniony. Obserwując sytuację na rynku e-commerce łatwo dojść do wniosku, że o sukcesie marki decyduje jej strategia marketingowa. Jak zatem planować swoje działania w sieci, by za 12 miesięcy stwierdzić, że zrealizowało się wszystkie postawione cele marketingowe?
Po co formułować cele marketingowe?
Styczeń to dobry moment na podsumowanie minionego roku i zastanowienie się nad tym, co chce się osiągnąć w obecnym. Warto ten proces zacząć od przeanalizowania postawionych przed sobą 12 miesięcy wcześniej wyzwań i uczciwego rozliczenia efektów pracy. Ile udało się osiągnąć, które procesy się sprawdzają, na których obszarach się poległo i dlaczego?
Tego rodzaju podsumowania nie mają na celu opłakiwania porażek, a wyciagnięcie wniosków na przyszłość i usprawnienie pracy. Dzięki temu możliwe jest opracowanie strategii marketingowej, będącej częścią obranej przez przedsiębiorstwo linii jego rozwoju.
Najprościej mówiąc, aby stwierdzić, że przedsiębiorstwo się rozwija, należy sprawdzić, w jakim stopniu realizuje wyznaczone cele. Jednak, aby cele te mogły być sprawnie realizowane, potrzebna jest strategia, która pozwala skoncentrować się na działaniach, które temu służą.
Jak sformułować cele marketingowe?
Aby podsumowanie efektów pracy i wyznaczenie ścieżek dalszego rozwoju przedsiębiorstwa było możliwe, cele marketingowe muszą być sformułowane w określony sposób. Najbardziej rozpowszechnioną jest metoda SMART. Zgodnie z nią, cel powinien być:
- Konkretny, (ang. Specific) – sformułowany, w taki sposób, aby dla każdego oznaczał dokładnie to samo. Zamiast „Zwiększyć sprzedaż”, lepiej zapisać „Zdobyć 5 nowych klientów tygodniowo”.
- Mierzalny, (ang. Measurable) – sformułowany tak, aby dało się jednoznacznie ocenić czy się go zrealizowało. Cel, który brzmi „Zdobyć 5 nowych klientów tygodniowo” spełnia to kryterium. Na podstawie konkretnych danych można sprawdzić, czy w minionym roku przedsiębiorstwu przybywało 5 nowych klientów tygodniowo.
- Możliwy do osiągnięcia, (ang. Achievable) – cel powinien być wyzwaniem, ale takim, które przy odpowiednim zaangażowaniu jest możliwe do osiągnięcia. Stawianie przed zespołem nieproporcjonalnych do obecnych wyników celów, działa bardzo demotywująco i zmniejsza efektywność pracy.
- Istotny, (ang. Relevant) – każdy powinien rozumieć jego znaczenie dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki temu podejmowane przez pracowników działania będą według nich miały sens.
- Określony w czasie, (ang. Time – bound) – termin realizacji danego celu, powinien być określony i wszystkim znany. Z jednej strony, będzie on stanowił motywację dla podejmowanych działań, z drugiej pozwoli na ocenę stopnia realizacji zadania.
Czego mogą dotyczyć cele marketingowe?
Wszystkie podejmowane działania marketingowe mają na celu zwiększenie rozpoznawalności marki i wyróżnienie jej na tle konkurencji. Co w dalszej kolejności ma swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych przedsiębiorstwa. Ilość strategii, które mają do tego doprowadzić, jest tak duża, jak duży jest rynek e-commerce. Choć każdy manager, na swój sposób stara się realizować postawione przed nim cele marketingowe, ograniczają się one do kilka głównych filarów:
- wzrost udziału w rynku,
- pozyskanie nowych klientów/odbiorców,
- zwiększenie konwersji na stronie,
- podniesienie poziomu satysfakcji klientów/ lojalności klientów,
- budowanie/ zmiana wizerunki marki.
Jak sprawdzić czy się udało?
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele narzędzi, które pozwalają śledzić, w jakim stopniu realizowane są postawione cele marketingowe. Dostarczają one dane i statystyki, które pokazują aktualne wyniki sprzedaży, ruchy na stronie, współczynnik konwersji czy koszty kampanii i podejmowanych działań. Warto pamiętać, że na temat wyznaczonych celów nie rozmawia się raz w roku, przy ich rozliczaniu. Sytuację należy śledzić w zaplanowanych odstępach czasu, tak aby z jednej strony, dać szansę na rozwinięcie konkretnych rozwiązań, a z drugiej móc w porę zareagować, jeśli pierwotnie obrana strategia nie przynosi pożądanych rezultatów.
No Comment