Synonimizacja tekstu – jak wygląda?
Czy copywriting wciąż jest pracą kreatywną, za którą stoi człowiek, czy może już zostać zastąpiony przez skomplikowane algorytmy, które zmniejszą koszty tworzenia treści w internecie? W tym artykule skupię się na tym, co to jest synonimizacja tekstu i odpowiem na pytanie, czy może zastąpić człowieka w tworzeniu unikalnych tekstów. Zaczynamy!
Synonimizacja tekstu – co to?
Jest to automatyzacja w budowaniu treści przy użyciu algorytmów tworzących unikalne teksty poprzez dobranie odpowiednich słów bliskoznacznych. Zamiast słowa skuteczny, program może wybrać dowolny synonim i dzięki temu stworzyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset wariantów frazy – skuteczny marketing. Efektywny, sprawny, wydajny, owocny itd.
Dlaczego unikalność tekstu jest tak ważna?
Algorytmy wyszukiwarek tak skonstruowano, aby cenić oryginalne treści i unikać plagiatu. Jeżeli, któryś ze sprytnych przedsiębiorców chciałby podkraść ten artykuł, Google ukarałoby go za kopiowanie treści. Następstwem tego nikczemnego uczynku byłby spadek w pozycji wyszukiwania, a w ekstremalnym przypadku usunięcie strony z indeksów.
Człowiek vs maszyna
Co w przypadku frazeologizmów, metafor czy odniesień do kontekstu? Czy nawet najbardziej skomplikowany algorytm jest w stanie dobrać odpowiednie słowa i konstruować zdania tak, aby trafiały do grupy docelowej?
Komputer jest w stanie wykonywać bardzo skomplikowane obliczenia zero jedynkowe, ale tylko w obrębie schematu. Teksty pozbawione czynnika ludzkiego są proste i przewidywalne, i o ile mogłyby być stosowane w prostych opisach produktów, lub tekstach zapleczowych, to nie wyobrażam sobie artykułów specjalistycznych, nieokraszonych komentarzem twórcy bazującym na jego doświadczeniu.
Maszyna vs maszyna
Jak się ma automatycznie wygenerowana treść do algorytmów wyszukiwarek?
Usuwając z tego równania czynnik ludzki, czy dałoby się skutecznie pozycjonować stronę, używając szybkich i tanich algorytmów? Zalecenia Google dla twórców stron internetowych przestrzegają przed automatycznym generowanie treści, które traktuje jak plagiat. Jeśli Google zorientuje się, że treści na stronie są sztuczne, natychmiast obniżają jej pozycję. Czy warto ryzykować? Każdy powinien sam odpowiedzieć na to pytanie.
Synonimizacja tekstu – podsumowanie
Podsumowując, czy warto korzystać z treści generowanych automatycznie? Być może w przyszłości, wraz z rozwojem technologi, maszyny nauczą się operować językiem po ludzku. Póki co, wystarczy użyć internetowego tłumacza, który działa na podobnej zasadzie, aby przekonać się, że to nie jest najlepszy pomysł.
Synonimizacja tekstu – minusy:
- sztuczność i płaskość treści
- duża ilość błędów semantycznych
- duże ryzyko podpadnięcia wyszukiwarką
Plusy:
- szybkość generowania treści
- niski koszt
Synonimizacja tekstu może posłużyć jako narzędzie do efektywniejszej pracy, ale nie obędzie się bez ingerencji profesjonalnego copywritera, który nada sens treści i okrasi go błyskotliwym komentarzem.
No Comment