Copywriting AI – czy można zastąpić copywritera?
Świat idzie do przodu, a wraz z nim rozwój nowych technologii. Na co dzień jesteśmy zaskakiwani nowinkami technologicznymi. Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała przestrzeń cyfrową i powoli wchodzi na miejsce człowieka w przestrzeni internetowej. A co z twórcami treści? Czy AI copywriting zastąpi wkrótce copywriterów i twórców contentu?
AI – czym jest sztuczna inteligencja?
Zacznijmy od tego, czym jest AI. Artificial Intelligence – czyli z ang. sztuczna inteligencja. Terminem tym określił ją John McCarthy w 1956 r. Jest to zdolność różnych systemów do prawidłowego interpretowania danych. AI wykorzystywana jest w robotyce, przy tworzeniu programów komputerowych, w aplikacjach, sieciach neuronowych i w wielu innych dziedzinach. Wykorzystując nieskończoną ilość schematów, potrafi tworzyć grafiki, wyszukiwać informacje i generować teksty. Dlatego nie ma się co dziwić, że zawitała również do świata content marketingu. Tak powstał AI copywriting.
AI copywriting – czyli programy generujące teksty
Copywriting AI ma za zadanie tworzyć treści, naśladując przy tym ludzki styl. Opiera się na Natural Language Processing (NLP), czyli przetwarzaniu języka naturalnego. Modele GPT są tak skonstruowane, aby szybko generować tekst. Za pomocą Chatbotów przeszukują nawet trudno dostępne bazy materiałów. Programy AI są coraz doskonalsze, a teksty stworzone za ich pomocą: spójne i poprawne językowo. Czy AI copywriting naprawdę zastąpi prawdziwych copywriterów?
Przeczytaj również: Wszechstronność czy specjalizacja w copywritingu – co wybrać?
Copywriter – człowiek vs maszyna
Na rynek internetowy wchodzi coraz więcej aplikacji mających za zadanie generowanie treści i faktem jest, że są one coraz lepsze. Pojawiają się również kursy, mające na celu naukę generowania tekstów za pomocą sztucznej inteligencji. Czy rzeczywiście mogą zyskać przewagę nad copywriterami?
Zastanówmy się, czego nie ma sztuczna inteligencja:
- Kreatywności – choć praca nad artykułem z AI z pewnością zajmuje mniej czasu, to czy będzie on bardziej wartościowy? Sztuczna inteligencja bazuje na danych dostępnych w sieci, ale brakuje jej właśnie kreatywności. O ile poradzi sobie z napisaniem poprawnego artykułu, to jak na razie nic nie jest w stanie zastąpić ludzkiej wyobraźni. W końcu algorytmy bazują na tym, co ktoś już wymyślił. Czerpią z danych dostępnych w internecie.
- Interakcji z drugim człowiekiem – to kolejna ważna rzecz w copywritingu i content marketingu. Treści marketingowe zawsze mają komuś służyć. Zwiększyć sprzedaż firmy, zainteresować czytelników blogowymi artykułami lub przekazać ekspercką wiedzę. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mniejsze koszty są w stanie skłonić przedsiębiorców, aby powierzyli reklamę swojej firmy sztucznej inteligencji? Myślę, że nie. To, co przekonuje do współpracy z copywriterem, to właśnie jego nieszablonowe myślenie.
- Intuicji – choć roboty dzielnie nas naśladują, to brak im uczuciowości, poczucia humoru i wczuwania się w potrzeby czytelnika. W końcu pisanie tekstów to nie tylko wiedza z zakresu optymalizacji SEO, ale także pewnego rodzaju twórczość.
- Stylu wypowiedzi – język polski do łatwych nie należy. Zauważalne jest to również w treściach tworzonych przez sztuczną inteligencję. O ile używanie pewnych zwrotów i sformułowań z łatwością przychodzi copywriterom, o tyle AI ma z tym duży problem. Treści tworzone przez sztuczną inteligencję zazwyczaj wymagają redakcji człowieka.
Copywriting AI a Google
Pomimo że AI copywriting bardzo się rozwija, to Google wciąż potrafi wykryć teksty pisane przez sztuczną inteligencję. Algorytmy Google są tak zaprojektowane, aby zwracać uwagę na unikatowość artykułu, spójność tekstu i poprawnie użyte zwroty. Warto też podkreślić, że nawet dobrze skonstruowany tekst AI nie jest tak skuteczny, jak treści napisane przez człowieka. Dlatego profesjonalny copywriting nadal góruje nad sztuczną inteligencją.
Czy sztuczna inteligencja może być pomocą dla copywriterów?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele programów, z których korzystamy na co dzień, jest oparta właśnie na sztucznej inteligencji. Wszelkiego rodzaju wyszukiwarki, aplikacje i korektory tekstów również bazują na AI. Pytanie tylko, czy można nazywać się profesjonalnym copywriterem w sytuacji, kiedy nasz tekst tworzony jest w całości przez aplikacje? Niektóre z dostępnych programów mogą być dla nas pomocne. Jednak sama treść artykułu to wciąż domena ambitnych autorów treści.
Podsumowując, czy AI copywriting zastąpi tradycyjnych copywriterów?
Chociaż sztuczna inteligencja to rewolucja w technice i daje ogromne możliwości dla nauki, to wciąż istnieją cechy, których nie da się zastąpić. AI naśladuje naszą mowę i szybko analizuje dane, ale kompetencje miękkie to cecha typowo ludzka. Dlatego pomimo rozwoju technologii dobry content nadal będą tworzyć ludzie. Być może AI copywriting będzie się rozwijał, ale na razie nie jest w stanie zastąpić prawdziwego copywritera. Tym bardziej że świat marketingu jest zmienny i należy wciąż poszukiwać nowych środków wyrazu.
Autor tekstu: Julita Stelmaszuk
No Comment