Artykuły eksperckie – czym są i jak je tworzyć?
Pisanie artykułów eksperckich wzmacnia wiarygodność piszącego. Buduje profesjonalny wizerunek, zaufanie i pozwala na dotarcie do szerszego grona klientów. Dostarczają konkretnych informacji odpowiadających na zadane pytanie odbiorcy. Będąc na początku tej drogi, wystarczy zwrócić uwagę na najważniejszych 8 kroków. Najpierw jednak definicja.
Czym są artykuły ekspercki?
To jakościowe treści z konkretnej dziedziny. Tworzone przez osoby doskonale znające dany temat, od strony praktycznej i teoretycznej. Zawierające fachowe opisy, badania naukowe, bibliografię i wnioski, a nawet przypisy. Opierają się one na konkretnych faktach i potwierdzeniach naukowych. Wspierają czytelnika w poszerzaniu wiedzy, odpowiadając na nurtujące pytania. Zainteresowanym danym obszarem, dostarcza wiele wartościowych wskazówek. Odbiorcy mogą wykorzystać je w swojej pracy. Osobom uczącym się przygotować do wykonania konkretnego zadania.
Artykuły eksperckie – 8 kroków
Odpowiednie przygotowanie, to jeden z najważniejszy zadań copywritera. Poniższe kroki pozwolą na pisanie profesjonalnych tekstów:
- Wybierz temat dopasowany do Twoich kompetencji. Jeżeli na przykład, nie wiesz nic o testach psychologicznych, to lepiej odpuścić. W takim tekście, powinny między innymi, pojawić się pojęcia związane z błędem pomiaru, rzetelności, trafności. Sprawdź zatem na samym czy posiadasz kompleksową wiedzę w konkretnym temacie eksperckim.
- Odpowiedz sobie na pytanie – Co ma rozwiązać Twój artykuł ekspercki? Czyli jakie jest jego cel? Na jakie pytanie ma odpowiedzieć czytającemu?
- Kto jest odbiorcą artykułu eksperckiego? To nic innego, jak stworzenie Persony. Tutaj ustal:
- Ile ma lat?
- Co robi zawodowo?
- Gdzie mieszka?
- Jakie ma wykształcenie?
- Jakie ma zmartwienia i oczekiwania?
- Jakie ma zainteresowania?
- Na co ma czas, a na co nie?
- W jaki sposób podejmuje decyzje?
Jest to nic innego jak wzór Twojego klienta, do którego chcesz trafić.
- Stwórz plan tekstu eksperciego czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie.Tak aby każda część była ze sobą spójna i kontynuowała poprzednią treść.
- Przygotuj bibliografię, książki, potwierdzenia badań, cytowane artykuły z przypisami. Potrzebujesz minimum 6000 zzs w tego rodzaju artykule.
- Nie stawiaj opinii, opieraj się na faktach. Informacja o faktach jest konkretna i obiektywna. Opinie to subiektywne spojrzenie zawierające ocenę np.
- Opinia- ten cel szkoleniowy jest nieprofesjonalny
- Fakt- ustalając cel szkoleniowy oparłbym się na metodzie SMART
- Unikaj plagiatu- Jeśli cytujesz jakąś treść to podaj konkretne źródło w przypisie.
- Podpieraj teorie przykładami, aby były zrozumiałe dla odbiorcy. Pozwolą też one spojrzeć na treść od strony praktycznej.
Przeczytaj również: Formuły copywriterskie, które musisz znać!
Skąd klienci mają wiedzieć, że to Ty piszesz?
Na końcu każdego tekstu eksperckiego warto dodać zdjęcie, imię i nazwisko. W kilku zdaniach opisać swój dorobek naukowy, doświadczenie zawodowe. Warto pamiętać o pasjach. One pokazują, że po drugiej stronie jest człowiek, który na co dzień przeżywa życie we własny sposób. Zastanów się też, nad archetypem swojej marki. Dwanaście typów zaproponował Carl Gustav Jung. W przypadku marki osobistej, możesz wybrać nawet trzy i wokół nich pisać swoje treści. Jest to jeden z elementów, który pozwoli na wyróżnienie Ciebie spośród tłumów.
Czy to wystarczy w artykule eksperckim?
Jeżeli pracujesz jako copywriter, to wiesz, że oprócz powyższej listy, trzeba zwrócić uwagę na długość znaków odpowiadającą każdej części tekstu. Umieszczanie odpowiednich słów kluczowych. Pamiętając o interesującym wstępie i akapitach. Każdy tekst warto sprawdzić i zredagować. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją drogę w pisaniu, warto zacząć od podstaw. Nie zaczniesz biegać, nie ucząc się raczkować, a potem chodzić. Umiejętności pisania lekkich i przyjemnych treści eksperckich, trzeba podeprzeć dobrą techniką. To pozwoli dotarcie do dużego zainteresowania artykułami. Za zainteresowaniem kryją się nowe zlecenia.
Autor tekstu: Sandra Januszkiewicz
No Comment