Jak urządzić domowe biuro?
Coraz częściej doskwiera Ci ból pleców? Kupujesz nowe leki i maści, ale nic nie pomaga? Pracujesz zdalnie?
No właśnie – to jest przyczyna Twoich problemów zdrowotnych! Zwróć uwagę, jak wygląda Twoje domowe biuro. Siedzisz na kanapie w salonie, a laptop leży na Twoich kolanach? A może Twoje krzesło ma niskie oparcie, przez co cały czas się garbisz? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak poprawić komfort pracy.
Domowe biuro to konieczność
W stacjonarnym biurze biurko i krzesło to podstawa. W domowym zaciszu nikt tego nie pilnuje. Wydaje się, że pracować zdalnie możesz z każdej pozycji i w każdym miejscu: np. leżąc w łóżku, siedząc w wannie. Owszem, jest to możliwe. Tylko, czy zdrowe? Nie bardzo.
Przeczytaj również: Czy copywriting się opłaca?
Musisz dobrze przygotować swoje miejsce pracy. Jest to ważne ze względów zdrowotnych – jeśli jeszcze nie odczuwasz bólu pleców lub szyi to uwierz, bez stworzenia wygodnego stanowiska niedługo zaczniesz.
Przytulne domowe biuro jest również istotne ze względu na koncentrację. O rozproszenie nie jest trudno. W domu zawsze znajdzie się coś do zrobienia, np. pranie czy odkurzanie. A terminy gonią, szef coraz bardziej zdenerwowany… Dbaj o swoją pracę. Nie wiadomo, co przyniesie jutro.
Ulokowanie domowego biura
Jeśli możesz, wyodrębnij obszar przy oknie z uwzględnieniem miejsca na biurko, krzesło i dodatkowe szafki. Zwróć uwagę na wygodę ruchu. Po co Ci siniaki?
Przeznaczając cały pokój na gabinet, łatwiej oddzielisz pracę w domu od codziennego funkcjonowania. W przypadku małych lokali odseparowanie sypialni czy salonu od pracowni będzie utrudnione, ale nie niemożliwe. Uwzględnij kotary lub szafki wyznaczające strefę pracy. Dzięki takiemu zabiegowi wygłuszysz obszar i zwiększysz swoje skupienie.
Domowe biuro – meble i akcesoria
Po określeniu odpowiedniego miejsca na domowe biuro czas na wybór wyposażenia. Nie warto szlifować sklepowych bruków. Zaoszczędzisz swój czas oraz pieniądze, jeśli zwrócisz uwagę na kilka istotnych cech.
Jakie biurko?
Biurko musi być dopasowane do Ciebie lub innych osób z niego korzystających. Uwzględnij kilka zasad przy jego wyborze:
- biurko powinno mieć długość ok. 120-160 cm oraz 70-80 cm szerokości;
- wysokość biurka to ok. 75 cm dla osób średniego wzrostu i 85 cm dla osób wysokich. W przypadku korzystania z biurka np. przez dwie osoby różnego wzrostu możliwe jest zakupienie biurek regulowanych.
Jakie krzesło?
Przede wszystkim dostosowane do biurka. Dobrze, jeśli jest regulowane i posiada podłokietniki. Siedząc na krześle, Twoje plecy powinny być proste, ręce muszą swobodnie opierać się o blat, a stopy w całości dotykać podłogi. Dzięki temu Twoje stanowisko będzie ergonomiczne. Wiele firm oferuje tzw. krzesła kubełkowe, zachwycające swoim wyglądem. Wystrzegaj się ich w domowym biurze, ponieważ niekorzystnie wpływają na Twój kręgosłup.
Jakie oświetlenie?
Wspomnieliśmy już o ustawieniu biurka w okolicy okna. Światło dzienne pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Jeśli dostępna przestrzeń znajduje się z dala od jego źródła albo pracę wykonujesz w nocy, zaopatrz się w lampy. Najlepsza jest lampka o regulowanym ramieniu. Ustaw ją w okolicach 35-50 cm od blatu. Żarówkę LED zakup o temperaturze barwy między 4000 a 5000 K – imituje ona światło naturalne.
Szafki, regały i półki
W zależności od możliwości przestrzennych zaopatrz się w dodatkowe meble. Umieść je jak najbliżej miejsca pracy. Ciągłe odrywanie się od zadań, np. wstając po segregator, nie wpływa korzystnie na skupienie. Regały przydadzą się również do przechowywania niezbędnych akcesoriów np. drukarki.
Dodatki
Spraw sobie karteczki, teczki, zegarek i inne rzeczy wspomagające Twoją pracę. Zwróć uwagę na elementy wspierające Twoją koncentrację i kreatywność, np. abstrakcyjne obrazy czy zdjęcia bliskich osób. Warto również uwzględnić rośliny – kwiaty kojarzą się z naturą, spokojem, a także dbają o filtrację powietrza, dzięki czemu Twój mózg lepiej pracuje.
Kolor domowego biura
Możesz kochać czarny kolor, ale jako barwa ścian w domowym biurze się nie sprawdzi. Uwzględnij zasadę 70/20/10, czyli 70% przeznacz na kolor bazowy np. biel, 20% na kolor uspokajający, np. niebieski (odprężający) czy zielony (koncentrujący). 10% z kolei przeznacz na kontrasty, np. pobudzającą czerwień czy wspomnianą czerń.
Całość nie może być oderwana od reszty mieszkania, zwłaszcza jeśli domowe biuro jest fragmentem np. salonu czy sypialni. Dobierz kolory mebli oraz ścian dopasowując się do już istniejącego stylu, dzięki czemu na co dzień gabinet nie będzie razić w oczy. Pamiętaj tylko o oddzieleniu go od reszty mieszkania, w celu poprawy jakości pracy.
Domowe biuro, Twoja przestrzeń
Koncerny meblowe oferują wiele akcesoriów pozwalających urządzić domowe biuro. Wszystko zależy od Twoich preferencji, przestrzeni oraz budżetu. Wiesz już na co zwrócić uwagę, żeby zachować ergonomię i przytulność stanowiska pracy. Pamiętaj, że nie zawsze tanio znaczy zdrowo! Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak przejrzeć inspiracje, wybrać się np. do IKEA i urządzić domowe biuro wg własnych upodobań. Powodzenia!
Autor tekstu: Kinga Urbanik
No Comment