Lead w artykule – co to jest i jak go napisać?
Każde spotkanie z nowo poznaną osobą powinno rozpocząć się od przywitania oraz przedstawienia się w paru słowach. Czy lead w artykule można porównać do formy grzecznościowej dobrego tekstu? Sprawdź to!
Co to jest lead w artykule?
Jest to wstęp, czyli pierwsza z trzech głównych części prawidłowo napisanego tekstu. We wstępie autor przedstawia odbiorcy temat artykułu i zaprasza go do zapoznania się z jego treścią. Zasady dobrego wychowania obowiązują również w sieci, dlatego czytelnik powinien najpierw poznać z czym będzie miał przyjemność spędzić odrobinę swojego cennego czasu. Wstęp to pierwsze wrażenie – oby pozytywne, które na długo może zapaść w pamięć czytelnika.
Uciążliwa formalność, czy kreatywne wyzwanie – jak napisać lead w artykule?
Nie traktuj pisania wstępu jako przykrego obowiązku. Zasady pisania dobrego wprowadzenia to nie wymysł zgryźliwych teoretyków, których największą rozkoszą jest utrudnianie nam życia. Jakość leadu decyduje o tym, czy odbiorca w ogóle zechce zainteresować się Twoim tekstem. Większość z nas cechuje zmysł praktyczny – wybieramy to, co najlepsze i najbardziej przydatne. Podobnie postępujemy czytając różnego rodzaju teksty. Czasu mamy zwykle niewiele, dlatego pierwsze wrażenie – czyli wstęp – to dla nas wystarczająca odpowiedź na pytanie o wartość tekstu.
Jaka forma?
Wstęp umieszczamy pod tytułem artykułu. Tekst wprowadzenia powinien być krótki – wystarczy, że napiszesz dwa do czterech zdań. Pisz prostym i lekkim językiem, ale nie zapominaj o konkretach. Pamiętaj o używaniu słów kluczowych.
Streszczenie, unikalna informacja, a może szok?
Wyobraź sobie osobowość swojego czytelnika i zastanów się, jak możesz go zaciekawić. Stateczny naukowiec będzie preferował krótkie streszczenie. Kilka informacji podsumowujących treść artykułu pozwoli mu zdecydować, czy znajdzie w tekście coś, o czym jeszcze nie wie i co pomoże poszerzyć jego horyzonty.
Zmęczony wszechobecną propagandą realista będzie szukał czegoś ponadprzeciętnego i unikalnego. Na pewno zainteresuje go na przykład taka informacja: „Współpracujący z naszą firmą specjaliści z Ośrodka Badawczego „X” w Japonii, podzielili się z nami wynikami swoich najnowszych odkryć. Tylko u nas dowiesz się, jak najefektywniej uchronić swoją prywatność przed najnowszymi, śledzącymi oprogramowaniami”.
A co mogłoby zainteresować zmęczoną rutyną księgową? Może jakieś szokujące dane? Na przykład: 97% konsumentek potwierdziło, że zestaw witamin marki „V” znacznie poprawia koncentrację i redukuje objawy zmęczenia. Pamiętaj jednak, że księgowe interesują fakty – podane przez Ciebie dane powinny być wiarygodne!
Pytania, korzyści i emocje
Nie obawiaj się zadawać czytelnikowi pytań – to wzbudzi jego ciekawość. Któż nie lubi być odkrywcą! Ciekawość to pierwszy stopień do inspirujących poszukiwań, ale żeby te poszukiwania rozpocząć, trzeba sobie wyznaczyć cel: czego szukam? Możemy zasugerować czytelnikowi taki cel, pisząc np.: Chcesz dowiedzieć się, jak…?
Wymień korzyści, które odbiorca zyska po przeczytaniu Twojego artykułu. Odwołaj się do jego potrzeb i oczekiwań. Nikt nie czyta tekstów dla samego czytania – czytanie ma przynosić konkretny zysk!
Możesz także oddziaływać na emocje odbiorcy. Uczucia otwierają drzwi wyobraźni i pomagają podjąć odpowiednie decyzje. Jeśli uczcie, którym przyozdobisz lead Twojego tekstu przemówi do serca czytelnika, to na pewno sięgnie po więcej.
Zastosuj CTA
CTA (ang. Call To Action) – to wezwanie do działania. Pisząc lead zakończ go zachętą do przeczytania Twojego artykułu. Możesz zastosować takie sformułowania jak: Przekonaj się, jak to zrobić!, Sprawdź!, Dowiedz się więcej! itp. Dobra zachęta, to kolejny skuteczny sposób na obudzenie ciekawości czytelnika.
Lead w artykule – synergia
Synergia to inaczej współdziałanie dla osiągnięcia pełniejszego efektu. Lead w artykule powinna cechować synergiczność poszczególnych elementów: odpowiednia struktura, zwrot do czytelnika, wzbudzenie zainteresowania, język korzyści i zachęta do przeczytania artykułu powinny ze sobą harmonizować i wzajemnie się uzupełniać. Bez synergii nie da osiągnąć optymalnych efektów, a przecież na takich nam właśnie najbardziej zależy!
Autor tekstu: Anna Machalica
No Comment