Rodzaje tekstów, czyli jakie treści tworzy copywriter?
Praca copywritera to przede wszystkim praca z różnymi rodzajami tekstów, które mają ściśle określony cel marketingowy. Ich zróżnicowanie i powszechność sprawiają, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie z takimi tekstami mamy do czynienia.
Copywriting – różnorodność tekstów
Głównym zadaniem tekstów marketingowych i reklamowych jest kreowanie pożądanego działania odbiorcy – potencjalnego klienta, który dokona zakupu lub zaangażuje się w inny sposób w działania firmy. Interesujące, kreatywne teksty odpowiadają za prezentowanie towarów i usług, dostarczanie informacji użytkownikom, wpływają na budowanie wizerunku firmy oraz na pozycjonowanie jej strony w wyszukiwarkach Google. Copywriter zajmuje się tworzeniem właśnie takich celowych treści.
Rodzaje tekstów w copywritingu
W Internecie dokonuje się zakupów, sprawdza informacje o produkcie, specyfikacje techniczne czy wyszukuje konkretne firmy i przegląda ich oferty. Tekst marketingowy to podstawowe narzędzie w walce o klienta. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Teksty na bloga
Artykuły blogowe to potężna broń marketingowa. Dzięki nim firma komunikuje się z użytkownikiem, dzieli się swoją pasją, nowinkami w branży, przekazuje wiedzę, udostępnia rozwiązania problemów, kreuje swój wizerunek specjalisty. Ich treść powinna być merytoryczna, ciekawa, wysokiej jakości, łatwa w czytaniu i odbiorze. Artykuły powinny być dodawane systematycznie, co najmniej 1-2 razy w tygodniu, a ich tematyka różnorodna, ale w określonych granicach zainteresowań firmy.
Treści sprzedażowe
Zadaniem tego rodzaju tekstów jest takie zainteresowanie odbiorcy ofertą, aby ten dokonał zakupu lub zaangażował się w określone działania prowadzone przez firmę. Bardzo często teksty sprzedażowe wykorzystują siłę manipulacji, perswazji i metody socjotechniczne, aby sprawnie pokierować działaniami potencjalnego klienta. Długość treści zależy od rodzaju produktu i formy sprzedaży. Niektóre treści wymagają krótkich, precyzyjnych, konkretnych zdań, inne z kolei mogą być dłuższymi, merytorycznymi argumentami, dlaczego właśnie ten produkt powinien zakupić użytkownik.
Treści na stronę internetową
Jest to ważny rodzaj tekstów. Odpowiadają one za pierwsze wrażenie użytkownika po wejściu na stronę. Ich rodzaj, długość i forma są zależne od prowadzonej przez firmę działalności i grupy docelowej. Treści na stronie muszą zatrzymać odbiorcę, zainteresować go, pokierować na kolejne podstrony lub zachęcić do kontaktu czy do zapoznania się z ofertą. Ważna jest nie tylko unikalność tekstu, ale również długość czy forma wypowiedzi.
Opisy produktów i kategorii
Ten rodzaj tekstów, wbrew pozorom, nie jest prosty. Zadaniem copywritera jest stworzenie unikalnych opisów z wykorzystaniem nie tylko specyfikacji technicznych, ale także języka korzyści, który wskaże użytkownikowi, w jaki sposób dane produkty lub usługi zaspokoją jego potrzebę. Słowem – opisy mają ostatecznie przekonać odbiorcę, że właśnie ten produkt jest rozwiązaniem ich problemów.
Posty na social media
W tym przypadku nie wymaga się, aby ten rodzaj treści był ściśle merytoryczny i sprzedażowy. Ich zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi najnowszych informacji oraz ciekawostek związanych z branżą lub działalnością firmy. Treści te mogą zostać podane w sposób luźny, czasem żartobliwy lub w bardziej oficjalnym tonie. Podobnie jak z artykułami blogowymi – ważna jest systematyczność zamieszczania postów, a także różnorodność ich zawartości.
Istnieje jeszcze wiele rodzajów tekstów, jakie tworzy copywriter. W powyższym artykule wskazaliśmy tylko na kilka najpopularniejszych. O pozostałych rodzajach treści i ich zastosowaniu piszemy w oddzielnym artykule, który prezentuje szerszy zbiór wiedzy na temat copywritingu.
Autor tekstu: Katarzyna Dycha
No Comment