Jak stworzyć dobry tekst? 11 wskazówek
Chcesz żeby Twoi czytelnicy pochłonęli całość bez mrugnięcia? Czy są ku temu jakieś uniwersalne zasady? Owszem… oraz niekoniecznie. Przed Tobą 11 niebanalnych wskazówek, jak stworzyć copywriterskie kuriozum.
-
Wysuń tezę
To pomoże czytelnikom zrozumieć, jaki jest cel Twojego wywodu. Zainteresowani zostaną, zbłądzeni udadzą się w kierunku dalszych poszukiwań. Na uchwycenie czytelnika masz około 15 sekund, średni czas jaki spędzamy na stronie internetowej to minuta. Dłuższe odwiedziny to lepsze pozycjonowanie, dlatego tak ważnym jest, aby Twoja strona adekwatnie odpowiadała najczęściej wyszukiwanym frazom w danym temacie.
Przeczytaj również: Linkowanie wewnętrzne – czy jest kluczem do optymalizacji strony?
-
Zacznij zwięźle
Nie inwestuj w długie wstępy. Po krótkim przedstawieniu tematyki przejdź bezpośrednio do krojenia tortu, trzymanie w napięciu pozostaw literaturze pięknej. Czytelnikowi zawsze gdzieś się śpieszy, najlepsze, wbrew pozorom, chcesz przedstawić mu na początku, nie na końcu.
-
Stosuj akapity
By czytelnik nie czuł się przytłoczony ilością tekstu. Optycznie obszerny tekst może odstraszyć, a nie zachęcić do lektury. Zachowanie porządku do podstawa.
-
Obrazuj, nie opisuj
Namaluj swoim czytelnikom wyobrażenie słowami. Pomóż im puścić sobie w głowie film, gdzie lepszy świat idzie w parze z Twoim produktem bądź rozwiązaniem. Dlaczego nie warto obszernie opisywać?
-
Pisz dynamicznie
Ponieważ dobry tekst marketingowy nie różni się od tego na podryw, powinien być krótki, ale chwytliwy – zaciekawiać, ale nie ujawniać wszystkiego. Opisy krzesła na dwie strony to gratka Dickensa.
-
Zrezygnuj z puenty
W dobrym tekście komercyjnym nie ma jednoznacznej konkluzji czy czyjejś racji. Poprzez zmuszenie czytelnika do wyciągnięcia własnych wniosków staje się on częścią procesu, oddajemy mu w pewnym sensie władzę nad tekstem. Takie rozwiązanie pozwala zbudować więź, czytelnik staje się współtwórcą myśli, konkluzja do której doszedł jest jego, nawet jeżeli została mu zasugerowana.
-
Skuteczny marketing nigdy nie brzmi jak marketing
Zacznijmy od tego: nikogo tak naprawdę nie interesuje Twoje zdanie. Nie bierz tego do siebie. Ludzie odwiedzą Twoją witrynę jeśli zaproponujesz im rozwiązania problemów, z którymi się borykają. Tworzenie treści komercyjnych różni się od twórczości literackiej nie tylko docelowym założeniem, ale również formą. Wymaga upartości, dociekliwości oraz empatii, skupia się na słuchaniu bardziej niż wymyślaniu. By efektownie pisać należy poznać adresata jak najlepszego przyjaciela.
-
Zmień perspektywę
Jak zaprzyjaźnić się z czytelnikiem?
Nie wódź go za nos, nie zanudzaj, nie obiecuj gruszek na wierzbie. Traktuj z należytym szacunkiem, w końcu chcesz żeby Ci zaufał. Na uwagę czytelnika trzeba zapracować, każdego dnia bowiem jesteśmy zaczepiani przez setki komunikatów, podrywani przez konkurencję, reklamy sugerują nam czego pragniemy, nikt nie ma ochoty, ani czasu, czytać wszystkiego. Dlatego wejdź w buty swojego czytelnika, co takiego chciałbyś usłyszeć by na chwilę się zatrzymać? Na zwycięski tekst nie ma złotej reguły, to mieszkanka kreatywności i skrupulatności.
-
Doświadczaj porażek
Gdyby tworzenie unikatowych treści wymagało niewiele wysiłku i doświadczenia wszyscy zapewne mówilibyśmy do siebie wierszem. Eksperymentuj z formą i meritum, jeżeli nie jesteś przekonany co do grupy docelowej, przeprowadź analizę odbiorców, uciekaj się do źródeł naukowych i popularnonaukowych. Badaj skuteczności tekstów które tworzysz, w tym celu pomoże Ci Google Analytics. Pisz jak najwięcej, nie ma dobrego tekstu dla dwóch takich samych odbiorców.
-
Dostosuj język do grupy docelowej
Bądź personalny, ale nie potoczny. Dobry tekst to taki, który sprawia wrażenie przystępnego. Jeżeli Twój produkt kierowany jest do klasy średniej, nie opisuj go królewskimi przymiotnikami. Reklamując dobra luksusowe możesz pozwolić sobie na bogatsze kreowanie wizerunku. Opowiedz swoim odbiorcom, co masz im do zaoferowania, takim językiem jakim opowiedzieliby Ci sami.
-
Złam wszystkie te zasady
Dlaczego? Jeżeli miałbyś czuć się nieswojo, niedobrze, niepewnie z tekstem, który stworzyłeś, lepiej porzuć wszystkie te wskazówki. Zdarza się, że intuicja podpowiada nam lepiej niż drugi człowiek.
Autor tekstu: Anna Pietraszczyk
No Comment