Metoda TRZOS, czyli jak efektywnie planować pracę
Efektywne planowanie pracy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W przestrzeni internetowej możemy natrafić na wiele metod zarządzania czasem. Jedną z nich jest zasada TRZOS. Czy sprawi ona, że w szybszym tempie odniesiesz zawodowy sukces? W tym tekście dowiesz się, jak skutecznie planować pracę i czerpać z tego korzyści.
Czym jest zasada TRZOS?
Zasada TRZOS jest prawdopodobnie polskim odpowiednikiem niemieckiej metody ALPEN. Obie z nich dotyczą tych samych elementów, biorąc pod uwagę efektywne planowanie pracy. Przyswojenie polskiej metody nie powinno stanowić dla nas problemu. Jest ona jasna. Wystarczy bowiem rozwinąć poszczególne litery tytułowego hasła:
- T jak TERMIN (należy wyznaczyć termin na osiągnięcie celu)
- R jak RAMY CZASOWE (trzeba zdefiniować harmonogram – czas na zrealizowanie poszczególnych etapów zadania)
- Z jak ZAPLANUJ (zaplanować nie tylko odpoczynek, ale i ewentualne opóźnienie, czy tzw. dead line)
- O jak OGRANICZ POBOCZNE (priorytetem powinny być zadania główne)
- S jak SKONTROLUJ (skrupulatna kontrola działań).
Stosowanie opisywanej metody ułatwi nam zorganizowanie i zrealizowanie zadania w ustalonym terminie. Wyznaczenie ram czasowych będzie nas motywowało do zaliczania kolejnych etapów pracy. Planowanie odpoczynku i założenie tzw. obsuwy są kluczowe przy planowaniu niemal każdej operacji (szczególnie sprzątaniu mieszkania). Ograniczenie mniej ważnych zadań pozwoli nam się nie rozpraszać i sukcesywnie dążyć do mety. Z kolei skontrolowanie rezultatów otworzy nam drogę do szybkiego wykonania danego obowiązku.
Zalety zasady TRZOS
Wykorzystywanie zasady TRZOS w praktyce wymaga skrupulatności i dyscypliny. Tylko uporządkowanie i wdrożenie poszczególnych punktów, pozwoli na zwiększenie produktywności lub wcześniejsze uporanie się z obowiązkami. Odpowiednia dyscyplina zostanie jednak wynagrodzona wieloma zaletami, do których zaliczyć można:
- sprawne osiąganie celów
- zwiększenie produktywności
- oszczędność czasu
- większy komfort psychiczny
- usatysfakcjonowanie.
Przeczytaj również: Rezyliencja w pracy – na czym polega i jak ją wzmacniać?
Inne metody efektywnego zarządzania czasem
Aby wdrożyć najskuteczniejszą metodę efektywnego zarządzania czasem, można porównać i zgłębić kilka z nich. Do najbardziej znanych należą techniki:
- Pomodoro (główne założenie to koncentracja na jednym zadaniu przez 25 minut, następnie zrobienie 5 minutowej przerwy).
- Eisenhower – metoda, zgodnie z którą należy skategoryzować zadania na:
- Ważne i pilne
- Ważne, ale nie pilne
- Pilne, ale nie ważne
- Nieważne i niepilne.
- GTD (z ang. Getting Things Done – zakłada, że najważniejsze są umieszczenie wszystkich zadań w jednym systemie i stała ich aktualizacja).
- 80/20 (Inaczej zasada „Pareto” – chodzi w niej o identyfikację kluczowych czynników tworzących większość (80%) wartości lub efektów).
Czy warto wdrożyć metodę TRZOS?
Decyzja należy do Ciebie. Metoda ta ma wiele zalet. Jej stosowanie prowadzi z pewnością do wielu udogodnień w pracy i życiu osobistym. Ważne jest, by dobrać odpowiednią technikę dla siebie. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby modyfikować nieco jej założenia. Kluczowe jest, byś pamiętał o jednym – „albo masz wyniki, albo wymówki”.
Autor tekstu: JAKUB ROCZNIAK
No Comment