Naming, czyli jak wymyślić dobrą nazwę firmy?
Każdy z nas coś kupuje. Gdy chcesz nabyć jakiś produkt, pierwszą rzeczą, na jaką zwracasz uwagę, jest nazwa firmy. Możesz teraz myśleć: „Co takiego trudnego w wymyśleniu nazwy przedsiębiorstwa?” Wymyślenie dobrej marki to ciężki kawałek chleba. Jest to tak trudne, że na bazie tego procesu powstała oddzielna branża. Nazywa się ją namingiem. Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym polega naming, to zapraszamy do lektury!
Na czym polega naming?
Naming to dział marketingu, który zajmuje się tworzeniem nazw zarówno firm, produktów, jak i usług. Chociaż naming jest często kojarzony z copywritingiem, nie jest to ta sama dziedzina. Są to specjalizacje, które są pokrewne (często nawet są wykonywane przez tę samą osobę), ale zajmują się innymi elementami marketingu. Zadaniem namingu jest stworzenie nazwy, która jest chwytliwa oraz łatwa do zapamiętania. Do głównych celi nazewnictwa należy zwiększenie sprzedaży oraz sprawienie, aby nazwa zapadła klientowi w pamięć. Może wydawać Ci się, że naming jest stosunkowo nową branżą. Nic bardziej mylnego! Już w starożytności niektórzy rzemieślnicy podpisywali swoje wyroby (praktykę tą zaczął gracki garncarz Exekias).
Czym charakteryzuje się skuteczny naming?
Zanim opiszemy sam przebieg nazewnictwa, scharakteryzujemy skuteczny naming. Sekretem stworzenia odpowiedniej nazwy jest połączenie dwóch procesów namingowych: pozycjonowania i procesu lingwistycznego. Pozycjonowanie odpowiada za treść marki. Za to, co będzie ona sobą reprezentować. Proces lingwistyczny zaś decyduje o formie, w jakiej ten sens jest zawarty. Skuteczny naming znajduje złoty środek pomiędzy tymi metodami. Gdy wykreujesz treść nazwy, a następnie odpowiednio ją przedstawisz, to znajdziesz to najwłaściwsze słowo. Wtedy właśnie, naming spełnia swoje zadanie i okazuje się efektywny.
Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem tworzenia nazwy firmy?
Jest kilka wytycznych, którymi powinieneś się kierować, aby móc przygotować się do procedury namingu.
Jasne cele
Klarowne cele są bardzo ważne nie tylko w namingu, lecz i w każdym procesie przedsiębiorstwa. Zanim zaczniesz tworzyć nazwę, pomyśl, jaki efekt ma ona osiągnąć. Ma być tylko terminem, który ma być stworzony z konieczności? A może powinna natychmiastowo budzić zaufanie u klienta? Może też kojarzyć się z konkretną branżą. Opracuj listę celów. Dzięki nim będziesz mieć fundamenty pod solidny plan.
Nakreśl tożsamość marki
Tożsamość marki ma na celu określenie zastosowania nazwy. Co ma myśleć klient, gdy przeczyta daną nazwę, jakie emocje będzie odczuwał. Pomogą Ci w tym cele, które wcześniej ustaliłeś. Innymi faktorami, które uefektywnią ten proces, są elementy tożsamości. Zadaj sobie następujące pytania:
- „Jaka jest moja wizja marki?” – why,
- „Jaka jest misja tej nazwy?” – what,
- „Jakie wartości przypisuję marce?” – brand values.
Po zdefiniowaniu tożsamości marki będziesz wiedział, w jakim kierunku kreować nazwę firmy.
Sporządź buyer personę
Buyer persona, to model typowego klienta, który będzie korzystać z usług Twojego przedsiębiorstwa. Osobowość nabywcza powinna być kimś więcej niż tylko abstraktem. Persona musi oddawać cechy rzeczywistych ludzi. Pomoże Ci w tym stworzenie profilu klienta. Zawrzyj w nim najważniejsze cechy typowego klienta Twojej firmy (na przykład: wiek, płeć, status materialny, wykształcenie). Dzięki odpowiedniemu targetowi marka będzie znacznie dogłębniej trafiać do klienta.
Jak stworzyć nazwę firmy?
Po odpowiednim przygotowaniu możesz zacząć procedurę właściwą. Naming dzieli się na kilka kroków.
Sporządź listę propozycji
Na początek powinieneś utworzyć listę, na której będziesz umieszczał propozycje wyrazów. Pisz na niej wszystkie frazy, jakie przyjdą ci do głowy. Nazwy przedmiotów, zmyślone nazwy, a nawet Twój pseudonim czy nazwisko. Możesz także podzielić listę na kategorie, dzięki czemu trudniej będzie Ci się zgubić.
Wybierz najlepsze propozycje
Teraz czas na wstępną selekcję. Zacznij odrzucać z listy wszystkie propozycje, które nie spełniają Twoich kryteriów. Czym się kierować podczas eliminacji? Oto przykładowe warunki. Dobra nazwa powinna być:
- krótka
- łatwa do zapamiętania
- prosta do wypowiedzenia
Selekcja przebiegnie znacznie szybciej, jeżeli skorzystasz z brainstormingu. Doda to także obiektywności namingowi.
Podejmij końcową decyzję
Po wstępnej eliminacji lista będzie znacznie krótsza. Czas wybrać najlepszą frazę. Przeprowadź ponowną eliminację. Do obecnych kryteriów możesz dodać takie warunki jak dostępność nazwy, czy negatywne konotacje z różnymi kulturami. Powtarzaj ten proces cały czas (za każdym razem musisz wyeliminować co najmniej jedną frazę). Ostatecznie na liście zostanie najlepszy wyraz.
Naming – podsumowanie
Naming to dział marketingu, który polega na wymyśleniu dobrej nazwy. Skuteczne nazewnictwo w zbalansowany sposób łączy treść oraz formę hasła. Przed rozpoczęciem procesu powinno się:
- ustalić cele
- zdefiniować tożsamość marki
- stworzyć buyer personę
Proces namingu składa się z trzech kroków:
- sporządzenia listy propozycji
- przeprowadzenia wstępnej eliminacji
- wyborze najlepszej frazy poprzez następne eliminacje
Naming będzie potrzebny tak długo, jak będą istniały produkty, usługi oraz przedsiębiorstwa. Jest niezastąpiony.
Autor tekstu: Adam Wojtkiewicz
No Comment