User Generated Content – czym jest i jak go wykorzystać?
Każdy rodzaj internetowej interakcji – komentarze, reakcje pod postem na Facebooku, hashtagi – to coś, co tygryski (marketingowcy) lubią najbardziej. Zjawisko to powszechnie znane jest pod nazwą user generated content.
User Generated Content – wprowadzenie
Najprościej mówiąc – user generated content to treść tworzona przez użytkowników. Tworzenie strony to praca zespołowa. Potrzebny jest szereg profesjonalistów: copywriterzy, content writerzy, content moderatorzy itp.
Jednak istnieje pewna grupa, która również ma swój udział w tworzeniu strony, a wcale nie zostali do tego zatrudnieni. Tak, mamy na myśli użytkowników. Bez nich wstawianie postów na media społecznościowe, publikowanie wideo czy artykułów nie miałoby sensu.
Dane mówią nam, że ponad połowa ludzkości, bo aż 57,3%, ma dostęp do Internetu. Istnieją setki forów, portali i profili na social mediach – zatem możliwości do interakcji jest dużo.
Jak go wykorzystać?
Możemy śmiało powiedzieć, że wykorzystanie user generated contentu polega na zachęceniu użytkowników, aby publikowali treść dotyczącą produktów lub usług Waszej firmy z własnej woli.
Możliwości jest wiele:
- zdjęcia,
- filmy,
- relacje,
- tweety,
- komentarze,
- posty.
Oczywiście opcji jest o wiele więcej. Podsumowując – wszystkie chwyty angażujące odbiorców są dozwolone.
User Generated Content – zalety
Nie omawialibyśmy czegoś, co nie przynosi korzyści. Choć osiągnięcie upragnionych efektów wymaga dużo więcej czasu i pracy niż w przypadku tradycyjnych technik marketingowych, to ta taktyka wciąż cieszy się dużą popularnością. Poniżej przedstawimy zalety płynące z user generated content.
Autentyczność
Odbiorcy są już zmęczeni „tanimi chwytami marketingowymi”, które opierają się w dużej mierze na kłamstwie. Przez to, że taka taktyka była praktykowana przez lata, reklamy i kampanie marketingowe nie są zbyt wiarygodne dla potencjalnych klientów.
Obecnie odbiorcy dużo bardziej cenią autentyczność. Nie zaufają marketingowcom, ale zaufają innym użytkownikom, którzy napiszą dobrą recenzję produktu lub usługi. Co więcej, 70% konsumentów przyznaje, że oceny w sklepach internetowych są dla nich drugim najbardziej zaufanym źródłem.
Warto również wspomnieć o tym, że firmy, które wspomagają się feedbackiem klientów, wzbudzają większe zaufanie niż te, które tego nie robią wcale. Konsumenci chcą transparentności, a user generated content daje im poczucie, że firma nie ma nic do ukrycia.
Społeczność
Kampanie user generated content mogą zaowocować powstaniem społeczności skupionej wokół danego produktu, usługi lub nawet całej marki. Ludzie lubią dzielić się doświadczeniami, a jeszcze bardziej lubią, kiedy inne osoby podzielają ich opinię.
Zasięg kampanii jest stricte uzależniony od rodzaju produktu lub usługi. Popularny model butów zgromadzi znacznie większą społeczność niż najnowsza na rynku wędka. Produkt wpisujący się w zainteresowania większej liczby osób ma po prostu większe szanse na dotarcie do większej grupy odbiorców.
Dużą rolę gra również aspekt psychologiczny. Nie bez powodu firmy korzystają ze sformułowań typu: „podziel się chwilą spędzoną w gronie przyjaciół”. Więcej „punktów stycznych” pozwoli zebranej już społeczności się systematycznie powiększać.
Finanse
W przeciwieństwie do tradycyjnych działań marketingowych, user generated content nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, ani tworzenia nowego medium. Dlatego właśnie, ta taktyka ma tylu zwolenników – do komunikacji z klientami wykorzystuje się już istniejące w Internecie kanały.
Zawartość jest w końcu tworzona przez użytkowników, którzy mogą zachęcić innych, a ci jeszcze następnych itd. Mniejsze nakłady finansowe od tych w tradycyjnym marketingu, nie oznaczają żadnych nakładów finansowych. Jeśli marka organizuje konkurs na Instagramie, musi zapewnić użytkownikom nagrodę. Co więcej, same pozytywne recenzje nie są gwarancją – mogą pojawić się również negatywne.
User Generated Content – na co zwrócić uwagę?
Są dwie ważne kwestie, o których należy pamiętać:
- Pierwsza – UGC nie sprawdzi się w przypadku każdego produktu, ponieważ nie każdy produkt wpisuje się w zainteresowania większej grupy odbiorców. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę.
- Druga – wykorzystanie prac innych użytkowników może skutkować naruszeniem praw autorskich. Należy zadbać o to, aby wszystkie działania były zgodne z prawem.
Podsumowanie
- User generated content to treść tworzona przez użytkowników.
- Ta taktyka wymaga mniejszych nakładów finansowych niż tradycyjne techniki marketingowe.
- UGC jest autentyczny i opłacalny finansowo oraz tworzy społeczność.
- Sukces kampanii zależy od rodzaju produktu.
No Comment