Public relations w pigułce
Public relations, w skrócie PR, to proces, podczas którego podejmowane są działania mające na celu ukształtowanie pozytywnego wizerunku firmy, marki czy innego podmiotu. Tworzenie PR-u jest działaniem strategicznym i spójnym, dokładnie przemyślanym i zaplanowanym, aby mogło przynieść zamierzone cele i korzyści. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? Czytaj dalej!
PR jest formą komunikacji i budowania relacji z otoczeniem. Bardzo często są to całe strategie PR-owe mające konkretny, wyznaczony wcześniej, cel. Założone cele wyznaczają kolejne kroki i działania PR-owe.
Wyodrębnia się kilka głównych celów public relations:
- Zdobycie zaufania i sympatii wśród społeczeństwa – ważne jest, aby dany podmiot (marka czy firma) zyskał w oczach opinii publicznej, mediów i potencjalnych klientów.
- Dbanie o dobry wizerunek – podmiot powinien podejmować starania o dobry wizerunek.
- Kształtowanie pozytywnej opinii – poprzez swoje działania dany podmiot powinien wyrobić sobie pozytywną opinię.
- Zapobieganie wszelkim konfliktom, które mogą zaszkodzić wizerunkowi – podmiot powinien zapobiegać wszystkim zbędnym sytuacjom, które mogą mu przynieść szkody.
Narzędzia PR
Podstawowy podział narzędzi public relations wyróżnia PR wewnętrzny i zewnętrzny.
- PR wewnętrzny opiera się na dobrej komunikacji, relacjach i zaufaniu wewnątrz firmy czy organizacji. Narzędzia, które stosuje się w ramach PR-u wewnętrznego, to m.in. newslettery i wiadomości wewnątrz danej organizacji, dbanie o dobrą atmosferę, wyjazdy, eventy i spotkania firmowe, benefity dla pracowników. Jest to podstawa dla skutecznego PR-u zewnętrznego.
- PR zewnętrzny wiąże się z szeroko pojętą komunikacją i budowaniem wizerunku na zewnątrz organizacji. Przykładowe narzędzia takiego PR-u to social media marketing, utrzymywanie dobrych relacji z mediami i prasą, influencer marketing czy zarządzanie kryzysami komunikacyjnymi.
Jednym z narzędzi zewnętrznych są działania CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Są to inicjatywy realizowane na rzecz społeczeństwa, tj. organizowanie festynów i zbiórek charytatywnych czy kampanii społecznych. CSR ma na celu pokazanie podmiotu jako zaangażowanego społecznie i nieobojętnego na istniejące problemy.
Przeczytaj również: Kolory w marketingu – jakie znaczenie mają barwy dla firm?
Public relations i marketing
PR i marketing są istotnymi elementami w funkcjonowaniu wszelkich organizacji. Choć są one związane ze sobą, każde obejmuje inne działania, które mają własne cele.
Podstawowe różnice między tymi pojęciami:
- Marketing jest nastawiony na sprzedaż oferowanych produktów, a PR na budowanie wizerunku danego podmiotu.
- Działania marketingowe są realizowane na podstawie analizy potrzeb odbiorców, zaś działania PR-owe na podstawie analiz oczekiwań.
Oba te człony składają się na większe zainteresowanie organizacją i w konsekwencji wzrostem sprzedaży.
Strategia PR – czym jest?
Strategia public relations to szereg działań, które, w sposób dokładny i szczegółowo rozplanowany, mają doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu.
Strategia PR – jak ją stworzyć?
- Analiza otoczenia – skuteczna strategia PR powinna bazować na analizach grupy docelowej. Taka analiza obejmuje: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, styl życia, wykształcenie itd. Ważne jest również monitorowanie konkurencji oraz trendów na rynku, które mogą mieć wpływ na działania komunikacyjne.
- Określenie celów – na etapie planowania strategii PR ważne jest, aby określić konkretne i realistyczne cele, jakie ma ona przynieść. Cele mogą dotyczyć zwiększenia rozpoznawalności marki, poprawy wizerunku, uzyskanie lojalności klientów czy zarządzanie komunikacją w sytuacjach kryzysowych.
- Kluczowe przekazy – komunikacja powinna być jasna, spójna i dostosowana do każdej grupy docelowej. Kluczowe jest przekazanie głównych idei, które dany podmiot chce przekazać odbiorcom. Komunikaty powinny być zrozumiałe i odzwierciedlać wartości organizacji.
- Wybór narzędzi i kanałów komunikacji – na podstawie analizy grupy docelowej i założonych celów należy dobrać narzędzia i kanały komunikacyjne, które skutecznie będą przekazywać odpowiednie komunikaty. Mogą to być media tradycyjne (prasa, radio, telewizja), media społecznościowe, blogi, konferencje prasowe, newslettery czy bezpośrednie relacje z odbiorcami.
- Zarządzanie wizerunkiem i reputacją – dla danej organizacji istotne jest stałe monitorowanie i reagowanie na zmiany w otoczeniu, w tym na kryzysy komunikacyjne. Dobrze przygotowana strategia PR pozwala budować długotrwałe relacje z odbiorcami i minimalizować ryzyko związane z kryzysami komunikacyjnymi czy wizerunkowymi i, w razie czego, odbudować zaufanie społeczne.
- Ewaluacja i analiza – końcowym etapem każdej strategii public relations jest ocena jej skuteczności. Należy monitorować wyniki działań, analizować je i porównywać z wcześniej zamierzonymi celami. Regularna ewaluacja pozwala na modyfikowanie strategii i dostosowanie jej do zmieniających się realiów rynkowych i oczekiwań odbiorców.
Powyższe etapy tworzenia strategii PR mogą się różnić w zależności od potrzeb i celów organizacji, samej strategii czy grupy docelowej.
Podsumowując, public relations to proces zarządzania informacją i komunikacją między organizacją a jej otoczeniem. Strategia PR to cały plan oparty na przemyślanych działaniach komunikacyjnych, które są kierowane przez wyznaczone wcześniej cele.
Autor tekstu: Anna Niewolik
Studentka dziennikarstwa ze specjalizacją digital i social media na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Tworzy angażujące treści i z uwagą dostosowuje je do odbiorcy.
No Comment